Prof. Dr. Roska Tamás díszdoktorrá avatása

Kezdete: 2013. február 4. 0:00 -Vége: 2013. február 5. 0:00

Leuven

Prof. Dr. Roska Tamás a Leuveni Katolikus Egyetem díszdoktora

Kiemelkedő nemzetközi tudományos elismerés magyar kutató részére

A nemzetközi tudományos élet egyedülálló eseményét rendezték meg az intézmény ez évi „Patrónus-napján" a Leuven-i Katolikus Egyetemen, február 3-án. A hagyományos ünnepi alkalmon ezúttal a világ legjobb hat olyan professzorát ismerték el, akik az emberi agy működése és vizsgálatának az információs technológia területére történő átültetése területén forradalmi módon megújították és egyúttal meghatározták a jelenlegi legmagasabb szintű orvostudományi, bionikai és információs technológiai kutatásokat. Az 1425-ben alapított patinás egyetem által díszdoktori (doctor honoris causa) címmel kitüntetett hat tudós között Roska Tamás, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem professzora, az MTA rendes tagja is e megtisztelő címben részesült. Ismert, hogy a Leuven-i Egyetem világviszonylatban is a tudományos szakmai közvélemény által egyik legelismertebb intézmény az agykutatás, a neurobiológia, a bionika és az információs technológia területén. A további kitüntetettek Rita Carter (Anglia), Leon Chua (University of Berkeley), Antonio Damasio (University of Southern California, Los Angeles), Hugues Duffau (Université Montpellier), és Dennis J. Selkoe (Harvard Medical School).

Roska Tamás 1940-ben született Budapesten; 1964-ben szerzett villamosmérnöki diplomát a Budapesti Műszaki Egyetemen. 1982-től a Magyar Tudományos Akadémia Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézetének kutatója. A Veszprémi Egyetemen eltöltött oktatói, kutatói és szervezői munkája után 1998-ban egyetemi tanári kinevezést kapott a Pázmány Péter Katolikus Egyetem újonnan létesülő Információs Technológiai Karára, ahol két cikluson keresztül töltötte be a dékáni funkciót. Ugyancsak 1998-ban az MTA rendes tagjai közé választották. Számos tudományos elismerése közül kiemelkedő a Szent-Györgyi Albert-díj (1993), a Gábor Dénes-díj (1994), a Széchenyi-díj (1994), a Golden Jubilee Award (2000) és a Bolyai-díj (2002). Jelenleg, mint emeritus professzor, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jedlik Ányos Laboratóriumát vezeti. Nevéhez fűződik – Leon Chua-val együtt – a forradalmian új, Cellular Neural Network Computer (CNN) architektúra kidolgozása.