Diaszpóra Felsőoktatási Ösztöndíjprogram
Alakítsd tudatosan a jövődet és ismerkedj meg a magyar kultúrával, jelentkezz a Pázmány Péter Katolikus Egyetemre a Magyar Diaszpóra Ösztöndíjprogram keretében!
A jelentkezés határideje meghosszabbodott!
Tájékoztatunk minden érdeklődőt, hogy a 2021/2022-es tanévre vonatkozó pályázatok benyújtásának határideje 2021. január 24-ről 2021. január 31-re módosult. A pályázatokat 2021. január 31-én 23.59-ig (közép-európai idő szerint) lehet benyújtani az erre kialakított felületen.
2021. január 7-én és 8-án élő online információs találkozókat szerveztünk, amelyek keretében tájékoztatást és választ adtunk az pályázati porgram iránt érdeklődőknek. A legfontosabb információkat videókban is rögzítettük is, szeretnénk ezekkel segítséget adni Nektek.
Dr. Komáromi László oktatási rektorhelyettes köszöntője és előadása a Pázmány Péter Katolikus Egyetemről
Dr. Major Balázs külügyi dékánhelyettes előadásában a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kart mutatja be
Dr. Karacs Kristóf általános és nemzetközi dékánhelyettes előadása az Információs Technológiai és Bionikai Karról
Dr. Gájer László tanszékvezető professzor előadásában a Hittudományi Kart mutatja be.
Várjuk továbbra is érdeklődéseteket, jelentkezéseteket. Szeretettel várunk Benneteket a Pázmányon!
A magyar kormány elindította az új Diaszpóra Felsőoktatási Ösztöndíjprogramot, amely Magyarországtól távol, a diaszpórában élő fiatalok számára biztosít rendkívül kedvező feltételeket ahhoz, hogy Magyarországon végezzék egyetemi tanulmányaikat.
A program célja a magyar gyökerekkel rendelkező külföldi hallgatók magyar felsőoktatási intézményekben folytatandó tanulmányainak kiemelt támogatása. A program – az Európai Unió tagállamai, a Szerb Köztársaság és Ukrajna Kárpátalja megye kivételével – a világ minden országában élő magyar diaszpóra közösségre kiterjed.
A Diaszpóra Felsőoktatási Ösztöndíjprogram pályázat meghirdetésére első alkalommal 2020. év végéig kerül sor a 2021/2022. tanévre történő felvételi jelentkezés érdekében.
A diákok alap-, mester- és doktori képzésre jelentkezhetnek. Végzést követően azt várják el a fiataloktól, hogy két évig közösségszervező munkát végezzenek otthon, segítsék a magyar kultúra, a magyar nyelv és a magyar identitás megőrzését.
Az ösztöndíj fedezi az ingyenes magyarországi tanulmányokat, valamint a teljes körű egészségbiztosítást, illetve szükség esetén intenzív magyar nyelvi előkészítőt is biztosít.
A Diaszpóra Felsőoktatási Ösztöndíjprogramra 2021. január 24-ig (a határidő módosult, lásd a fenti tájékoztatást!) lehet jelentkezni, az ösztöndíjasok a 2021/2022-es tanévben kezdik majd meg tanulmányaikat.
A PROGRAMBAN VALÓ RÉSZVÉTEL FELTÉTELEI
a) A pályázó magyar gyökerekkel rendelkezik, ezt a motivációs levelében írottakkal alá tudja támasztani, illetve a pályázat részét képező nyilatkozatban is elismeri.
b) A pályázó a programban részt vevő ország állampolgára (lásd 1.1 pont) és Magyarországon kívüli lakcímmel rendelkezik.
c) A pályázó rendelkezik az adott ország magyar diaszpóra szervezetének vagy magyar diplomáciai képviseletének ajánlásával.
d) A pályázó nyilatkozik arról, hogy a pályázat benyújtását megelőzően legalább 10 évet külföldön, azaz nem Magyarországon töltött.
e) A pályázó középfokú tanulmányai legalább utolsó 4 évét külföldön (nem Magyarországon) végezte el (amennyiben az adott oktatási rendszerben a középfokú oktatás időtartama 4 évnél rövidebb, az alapfokú oktatás utolsó időszaka is beszámítandó a 4 évbe).
f) A pályázó 2003. augusztus 31-e előtt született (kivéve táncművészeti képzésekre történő jelentkezés esetén)
g) A pályázó vállalja, hogy az ösztöndíjas időtartam idejére ösztöndíjszerződést köt, valamint, hogy az ösztöndíjas szerződésének teljes időtartama alatt magyar mint idegen nyelv és kultúra kurzuson vesz részt. A pályázó vállalja, hogy tanulmányai befejezéséig, de legkésőbb az oklevél megszerzését követő 1 éven belül legalább középfokú (B2-es szintű) magyar mint idegen nyelv nyelvvizsgát tesz. A magyar mint idegen nyelv nyelvvizsga letételének kötelezettsége nem vonatkozik a rövid (1 vagy 2 féléves) tanulmányi programokban, valamint a részképzésben részt vevő ösztöndíjasokra.
h) A pályázó vállalja, hogy az oklevél megszerzése után 2 évig önkéntes munkával segít egy külföldi országban működő magyar diaszpóra szervezetet.
A nem magyar nyelvű képzések esetén a magyar nyelv előzetes ismerete nem feltétele a jelentkezésnek.
A pályázónak teljesítenie kell a fogadó felsőoktatási intézmény által meghatározott felvételi követelményeket. A felvételit a felsőoktatási intézmények bonyolítják le online formában.
A motivációs levelet a Külgazdasági és Külügyminisztérium által felkért tagokból létrehozott szakmai testület, a bíráló bizottság értékeli. Az ösztöndíj odaítéléséről a felvételi eredmények és a bíráló bizottság javaslata alapján születik döntés.
A részletes pályázati feltételeket és a kiválasztási eljárást a pályázati kiírás tartalmazza.
AZ ÖSZTÖNDÍJ TARTALMA
Az ösztöndíj tartalmazza:
- mentességet az oktatás önköltségének térítése alól
- az egészségügyi támogatást (TAJ kártya)
Külön kérelemre elérhető juttatások (a feltételeket a Szabályzat tartalmazza):
- hozzájárulás a megélhetési és lakhatási költségekhez.
PÁLYÁZÁS
A pályázás módja:
- a jelentkező legfeljebb 2 választható szakra jelentkezhet
- a pályázat benyújtása online felületen történik.
További információk a Diaszpóra Felsőoktatási Ösztöndíjprogramról a program weboldalán olvashatók.
TÁJÉKOZTATÓ LEVÉL a Pázmány képzései iránt érdeklődő pályázók számára magyar nyelven
INFORMATION LETTER For applicants interested in English programs at Pázmány
A PROGRAM KERETÉBEN ELÉRHETŐ KÉPZÉSEK A Pázmány ITK-N
A PROGRAM KERETÉBEN ELÉRHETŐ KÉPZÉSEK A Pázmány BTK-N
A PROGRAM KERETÉBEN ELÉRHETŐ KÉPZÉSEK A Pázmány HTK-N
Kedves Érdeklődők!
Készítettünk Számotokra egy összeállítást, amelyben elsősorban a Pázmány Péter Katolikus Egyetem által kínált képzésekről, az itt zajló oktatási és tudományos tevékenységről és nem utolsó sorban a Benneteket váró egyetemi közösségről szeretnénk képet nyújtani. Elsőként fogadjátok szeretettel Dr. Kuminetz Géza rektor úr köszöntő gondolatait, szavait!
A következő videóban Dr. Komáromi László, egyetemünk oktatási rektorhelyettese szól Hozzátok.
A Pázmány Péter Katolikus Egyetem legnagyobb létszámú fakultása a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar, amelyet Dr. Botos Máté egyetemi docens mutat be.
Az Információs Technológiai és Bionikai Kar az egyetem legfiatalabb fakultása, amelyet Dr. Iván Kristóf dékán úr mutat be.
A legnagyobb múlttal a Hittudományi Karunk rendelkezik, az itt zajló oktatást, valamint a számotokra elérhető képzéseket Dr. Gájer László tanszékvezető úr mutatja be.
Készítettünk olyan videókat is, amelyekben határon túl élő, tanulmányaikat jelenleg nálunk folytató hallgatóink szólalnak meg és mondják el, miért a Pázmányt választották. Fogadjátok őket is szeretettel!
Veronika Bereková (Szlovákia)
Balázs Csutak (Erdély)
Jelentkezz képzéseinkre ITT!
Várjuk kérdéseiteket, érdeklődéseteket a diaszpora@ppke.hu címen!
Utolsó frissítés: 2020. december 23.