Tárgy neve: Oktatásirányítási gyakorlat 4.
Tárgy kódja: BT-PSZ-1340
Óraszám: N: 0/0/0, L: 0/5/0
Felelős szervezeti egység: Vitéz János Tanárképző Központ
Tárgyfelelős oktató: Dr. Kormos József

A kurzus célja: A hallgató elmélyítse gyakorlati tapasztalatait a köznevelési intézmények működéséről és az ott folyó sajátos nevelési-pedagógiai munkáról. Gyakorolja a komplex problémamegoldást, és a sajátos vezetői feladat- és elvárásrendszert.

Főbb tematikai csomópontok:

1. Tudásmenedzsment elmélete és gyakorlata
  2. Iskolavezetési technikák, iskolamarketing a gyakorlatban.
  3. Személyzeti feladatok
  4. Gazdálkodási feladatok
  5. Az intézményvezetéshez kapcsolódó gyakorlati feladatok

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező irodalom:

-        229/2012. (VIII. 28.) Korm. rendelet a nemzeti köznevelésről szóló törvény végrehajtásáról

-        110/2012. (VI. 4.) Korm. rendelet a Nemzeti alaptanterv kiadásáról, bevezetéséről és alkalmazásáról

-        363/2012. (XII. 17.) Korm. rendelet az Óvodai nevel

és országos alapprogramjáról

-        59/2013. (VIII. 9.) EMMI rendelet a Kollégiumi nevelés országos alapprogramjának kiadásáról

-        A gyakorlat helyét biztosító intézmény alapító okirata, pedagógiai programja, szervezési és működési szabályzata, illetve egyéb pedagógiai dokumentumai.

Ajánlott irodalom:

-

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

a)     tudása

Ismerje a gyakorlatban a köznevelés alapdokumentumainak helyi alkalmazási sajátosságait.

-        Ismerje a különböző iskolavezetési technikákat és a vezetői munkával összefüggő feladatrendszert.

-        Ismerje és alkalmazza a reflektív vezetői gyakorlatot

b)      képességei

-        Képes komplex problémák felismerésére és ezek megoldására

-        Képes a központi dokumentumok helyi implementációjára

-        Képes munkafolyamatot csoportos tevékenység keretében tervezni és megvalósítani.

-        Képes a köznevelési intézmény működésével kapcsolatos tervezési, szervezési és ellenőrzési feladatokat elvégezni.

c)       attitűdje

-        Nyitott, más nézőponttal rendelkező személyek véleménye iránt.

-        Tisztelettel bánik más állásponttal rendelkezőekkel.

-        Javul az empatikus képessége és a pedagógiai kommunikációja.

közoktatási vezető és pedagógus-szakvizsga BSLP-XPSZK szakirányú továbbképzés Levelező magyar 4 félév BTK