PÁZMÁNY PÉTER KATOLIKUS EGYETEM
AZ EGYETEM KÜLDETÉSE A NEMZETKÖZIESÍTÉS TERÉN
I. BEVEZETÉS
A Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) államilag elismert felsőoktatási intézmény, amelyet a katolikus egyház működtet és a Magyar Katolikus Püspöki Kar irányít. Az Egyetem mind a katolikus egyház, mind a magyar állam jogrendszerében jogi személynek minősül. A PPKE a magyar felsőoktatás sajátos ismérvekkel bíró egyedi szereplője, küldetését az Ex corde Ecclesiae apostoli konstitúcióban meghatározottak szerint végzi.
II. KÜLDETÉS
A PPKE katolikus jellegének megfelelően „az egyetemes humanizmus eszközével az igazság minden aspektusának kutatását szolgálja”, oktatási és kutatási tevékenységeit „az Egyház gyarapodására, a keresztény kultúra és az emberi haladás fejlődésére” irányítja. Az igazság keresésében hangsúlyosnak tartja a különböző tudományok ismereteinek integrációját, „a hit és értelem közötti dialógust”, az etikai vonatkozást és a teológiai távlatot. A tudomány és technika eredményeit „a teljes emberi személy perspektívájából” méri fel. (vö.: Ex corde Ecclesiae 4., 11., 15., 7.)
Az egyetem nemzetközi tevékenységét vállalt küldetésének rendeli alá, munkájával, eredményeivel, képviselt értékeivel a hazai és a nemzetközi közösségeket is szolgálni kívánja. Ennek érdekében a kutatás és az oktatás terén együttműködésekre törekszik „más katolikus, egyetemekkel, valamint más magán és állami intézményekkel”. Szerepet vállal a katolikus egyetemek nemzetközi szövetségeiben, közreműködve így „az egyetemes Egyház életében és küldetésében”. (vö.: Ex corde Ecclesiae 35., 27.)
III. Nemzetköziesítés
III/a, A nemzetköziesítés cselekvési irányelvei
A PPKE nemzetköziesítési stratégiájának célja, hogy az emberi élet és társadalom sok dimenzióját érintő összetett problémák megoldásához a nemzetközi együttműködések erejében is hozzájáruljon. (Vö.: Ex corde Ecclesiae, 35.)
A PPKE stratégiai dokumentumához illeszkedve stratégiai irányelvnek tekinti, hogy meglévő fontos nemzetközi kapcsolatait a továbbiakban is fenntartja, azokat tovább mélyíti, valamint újabb nemzetközi kapcsolatokat alakít ki, melyek az egyetem és a partnerek kölcsönös szellemi gyarapodását, szakismereti, tudományos és kutatói előrehaladását teszik lehetővé.
Az egyetemnek a nemzetközi tudományos térben való láthatóságát kiemelkedő módon erősítik azok a nemzetközi együttműködések, melyek közös kutatási terveket valósítanak meg. A nemzetközi kapcsolatok nagyban segítik az egyetem hallgatóinak, oktatóinak és adminisztratív munkatársainak szakmai fejlődését, így a nemzetközi együttműködések fenntartását és fejlesztését az egyetem fontos céljaként tekinti. A kimenő és bejövő mobilitási programokban való optimális arányú részvétel folyamatos felügyelet alatt áll.
A PPKE magyarországi hallgatóin túl külföldi hallgatókat is egyre nagyobb számban kíván tanítani. Elsősorban európai, s Európán kívüli keresztény közösségek hallgatóit kívánja bevonzani, akik egyrészt ösztöndíjak – például Erasmus+, Stipendium Hungaricum (SH), Ösztöndíj Keresztény Fiataloknak (ÖKF), CEEPUS, Diaszpóra Felsőoktatási Ösztöndíjprogram, – segítségével, másrészt megfelelő arányban önköltséges formában is tanulhatnak nálunk. Az ösztöndíjak segíthetik egyetemünket abban is, hogy a külhoni magyarságból érkező hallgatókat is nagyobb számban fogadjuk.
III/b, Együttműködési alapelvek
A PPKE tagja a Katolikus Egyetemek Szövetségének (International Federation of Catholic Universities - IFCU), az Európai Katolikus Egyetemek Szövetségének (Fédération des Universités Catholiques Européennes - FUCE), valamint a Nanovic Intézet vezette Katolikus Egyetemek Társaságának (Catholic Universities Partnership - CUP). Egyetemünk e szövetségekben lévő partnereivel a már meglévő kapcsolatait és programjait a jövőben továbbfejleszti, s az újabb együttműködések lehetőségeit folyamatosan keresi és vizsgálja.
A PPKE a Közel-Keleti keresztény közösségek egyetemeit, valamint a kaukázusi régió (Örményország, Grúzia) keresztény gyökerű egyetemeit is fontos partnereiként tartja számon, akiknek keresztény kultúrájából, vallásos hitéből sokat meríthetünk, s helyzetüknél fogva javukat szolgálhatjuk. A PPKE földrajzi fekvésének megfelelően támogatja a régiónkba tartozó egyetemekkel megvalósítható partnerséget.
A PPKE Központi Külügyi Osztály létrehozásával az eredetileg kari szinten elhelyezett folyamatok és feladatok központi koordinálás alá kerültek. A központosítás leginkább stratégiai irányítást jelent, a nemzetközi tevékenységek végrehajtása elsősorban a Karokon történik. Ennek megfelelően a Karok tudományterületi sajátosságaiknak, kutatási irányultságaiknak és oktatási érdekeltségüknek megfelelően ápolhatják és fejleszthetik tovább nemzetközi kapcsolataikat. E partnerségi kapcsolatok túlmutathatnak a katolikus egyetemek körén, - amennyiben a partnerintézmény nyitottságot mutat a katolikus szellemiség iránt -, s jelenthetnek oktatási és kutatási együttműködéseket, közös képzési formákat is.
Egyetemünk ezen alapelveken keresztül végzi nemzetköziesítési cselekményeit, melyekkel a világegyház és az egész emberiség javát és fejlődését kívánja szolgálni.
PPKE, 2023.
Az Egyetem küldetése a nemzetköziesítés terén című dokumentum pdf formátumban letölthető a következő linkről.