A kutatócsoport küldetése, célja

A Szent II. János Pál Kutatóközpont Biblikus Kutatócsoportja az Ó- és Újszövetség, vagyis a keresztény Biblia fordításával, értelmezésével, teológiai magyarázatával kapcsolatos tudományos kutatást végez. Alapul veszi és fejleszti a Katolikus Egyház hermeneutikai alapelveit, vagyis a Szentírást az Egyház hitében kívánja megérteni, illetve általa éppen ezt a hitet igyekszik mélyebben feltárni. A Biblikus Kutatócsoport a Szentírást a kinyilatkoztatás részének, vagyis Isten szavának tekinti, amelyet ugyanakkor teljes mértékben és teljes értelemben emberi szerzők fogalmaztak meg. Így természetes, hogy az emberi kultúra részeként tekintünk rá, mint történetileg, irodalmilag és a szó legösszetettebb értelmében kulturálisan is értékelhető alkotásra. A kutatócsoport ezért sajátos céljának tekinti, hogy előmozdítsa, szervezze és terjessze a Szentírás szövegének, történeti és kulturális hátterének, értelmezéstörténetének és mai értelmezésének tudományos igényű feldolgozását. Míg önmagát elsősorban a teológia szakágának tekinti, segíteni kívánja a szentírási szöveg kapcsán folytatandó interdiszciplináris párbeszédet a további szaktudományok és tudományágak között, az Egyetemen belül, illetve a hazai meg külföldi intézményekkel és közösségekkel való együttműködést is keresve.

A csoport elnöke : Kocsis Imre

CV, Publikációk

Társelnök Exc. Martos Levente Balázy püspök atya

CV, Publikációk

 

Programok:



2022. szeptember 30., 9.00-13.00
Kísértés a bibliában - konferencia dr. Tarjányi Béla professzor úrra emlékezve
A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Szent II. János Pál Pápa Kutatóközpont keretében idén kezdte meg működését a Biblikus kutatócsoport. A Szentírás az emberi tapasztalat és kultúra szinte minden ágával érintkezik, a kinyilatkoztatás benne és általa sokféle módon világítja meg élethelyzeteinket. Első konferenciánk a kísértés témáját járja körül az Ó- és Újszövetség, illetve az intertestamentális irodalom és a korai teológiai hagyomány fényében. Úgy is, mint mindannyiunkat érintő valóságot, és úgy is, mint az egy éve elhunyt dr. Tarjányi Béla professzor egyik kedves témáját.
Meghívó és program (letölthető pdf formátumban)

 

Beszámolók:

2023. november 15-én került sor a Hittudományi Kar Teológiai Szakmai napjára, melyet a II. Szent János Pál Pápa Kutatóközpont Biblikus kutatócsoporttal közösen szervezett Szentírásmagyarázat az egyházban címmel. A Biblikus kutatócsoport második alkalommal szervezett konferenciáját Dr. Kuminetz Géza rektor úr valamint a kutatócsoport vezetői Dr. Martos Balázs Levente püspök úr a Bibliai Nyelvek Tanszék tanszékvezető professzora és Dr. Kocsis Imre az Újszövetségi Szentírástudományi Tanszék tanszékvezető professzora nyitotta meg. Téma apropóját adta, hogy harminc évvel ezelőtt 1993-ban a Pápai Biblikus Bizottság kiadta a Szentírásmagyarázat az egyházban című dokumentumát. Ezen dokumentum jelentőségéről hallottunk előadást Dr. Martos Levente Balázs püspök úrtól, aki többek közt tagja a Pápai Biblikus Bizottságnak. Következő előadó Dr. Török Csaba a PPKE Hittudományi Karának magántanára, aki az Üdvösség és igazság. Változó hangsúlyok a szentírás –értelmezésre vonatkozó tanítóhivatali megnyilatkozásokban címmel tartott előadást. Az első szekcióban a Pápai Biblikus Intézet által számunkra az elmúlt évtizedekben a szentírásmagyarázatra megfogalmazott útmutatásait ismerhettük meg. A Szakmai Nap második szekciójában Dr. Benyik György Hermeneutika vagy Bibliai teológia – Megjegyzések Oda Wishmeyer: A bibliai hermeneutika kézikönyve kapcsán címmel tartotta meg előadását, mint a Gál Ferenc Egyetem professzora, a Szegedi Nemzetközi Biblikus Konferencia igazgatója.

A szentírásmagyarázatnak egyéb tudományokkal való párbeszéde is kiemelten fontos. Az értelmezés ugyanis nem kizárólag az exegéták feladata, ezért a teológia egyéb ágai is szerepet kapnak, mint a dogmatika, az erkölcsteológia, a liturgia és a fundamentálteológia, ami szoros testérvként közel áll a bibliatudományhoz. Hittudományi Kar teológus professzorai kerekasztal beszélgetésben reflektáltak a dokumentumra. A Szakmai napot Dr. Puskás Attila Hittudományi Kar dékánja zárta gondolatival.

Az esemény közvetítése IDE kattintva visszanézhető.