Tárgy neve: A kiemelt figyelmet igénylő gyermekek nevelésének sajátosságai
Tárgy kódja: BT-PSZ-4390
Óraszám: N: 0/0/0, L: 0/5/0
Felelős szervezeti egység: Vitéz János Tanárképző Központ
Tárgyfelelős oktató: Dr Hosszu Timea

A kurzus célja, hogy a résztvevők megismerkedjenek az adaptív tanulási környezet feltételeivel. Sajátítsák el az egyéni sajátosságok tanórai kezelésének lehetőségeit, pedagógiai módszereit. A tanulásszervezést a tanulói aktivitásra és kölcsönös együttműködésére építsék, ezáltal biztosítsák az egyéni fejlesztés lehetőségeit.

Főbb tematikai csomópontok:

1.       Adaptív tanulási környezet

2.       Személyre szabott tanulási környezet

3.       Közösségi tanulás

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező irodalom:

-        Rapos Nóra, Gaskó Krisztina, Kálmán Orsolya, Mészáros György: Az adaptív-elfogadó iskola koncepciója. OFI. 2011

-        Lénárd Sándor - Rapos Nóra (szerk.): Adaptív oktatás. Szöveggyűjtemény 1. kötet Az adaptivitás szemlélete. Educatio Társadalmi Szolgáltató Közhasznú Társaság. Budapest. 2008

Ajánlott irodalom:

-        Golnhofer Erzsébet: Az adaptív oktatás menedzselése. KÖVI. Szeged. 1999

-        Knausz Imre: A kompetencia struktúrája és a kompetenciaalapú oktatás. Iskolakultúra. 2009. 7–8., p. 71–83.

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

Tudása:

-        Ismeri az adaptív tanulásszervezési folyamat lépéseit és megvalósításának feltételeit.

Képességei:

-        Biztosítani tudja az egyéni sajátosságokhoz igazodó tanulásszervezést.

Attitűdje:

-        Munkája során facilitátorként vesz részt az oktatási-nevelési folyamatban. A gyermekcsoporttal való kommunikációja alkalmazkodó, elfogadó.

fejlesztő, differenciáló pedagógia területen pedagógus-szakvizsgára felkészítő BSLP-XPSZD szakirányú továbbképzés Levelező magyar 4 félév BTK