Tárgy neve: Alapozó vizuális és művészeti stúdiumok
Tárgy kódja: BBNOP01300
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Felelős szervezeti egység: Vitéz János Tanárképző Központ

A művészet eredete, a művészet biológiája. A műalkotások, műfajok hatásrendszere.

A népművészet fogalma, népi tárgyalkotás, tárgykultúra. A művészetek helye az óvodai nevelésben. Különböző képzőművészeti, alkotási technikák imitációinak, metódusainak az elsajátítása az óvodai gyakorlatban. Képi-gyakorlati kivitelezés különböző területei, anyagokban rejlő kifejezésmódok. Önkifejező, felismerő, feltáró, felfedező tevékenységek irányítása, gyakorlása rajzi, festészeti, plasztikai alapgyakorlatokban. Kompozíciós gyakorlatok, geometrikus és természeti formák, motívumok, sablonok, dekoratív kitöltések kreatív, az óvodai foglalkozásokat is modellező feladathelyzetekben.

A 3-5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, oldalak, ISBN)

Kötelező irodalom:

SZABÓ  Attila, Művészettörténet vázlatokban, Győr, Veritas, ISBN 963-640-445-3

HOFER  Tamás, FÉL  Edit, Magyar Népművészet, Budapest, Corvina, 1975, ISBN 963-13-1017-5

BÁLVÁNYOS  Huba, SÁNTA  László, Vizuális megismerés, kommunikáció, Budapest, Balassi, 1997, ISBN 963-506-160-9

SZAPPANOS  István, Rajzolás, festés, tárgyalakítás az óvónőképző intézetek számára, Budapest, Tankönyvkiadó, 1983, ISBN 963-17-7230-6

óvodapedagógus BANP-VOP alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK
óvodapedagógus [nemzetiségi óvodapedagógus (német)] BANP-XOPN alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK