Tárgy neve: Bevezetés a historiográfiába / Társadalomtudományok módszertana / Etnográfiai kutatásmódszertan
Tárgy kódja: BMNTÖ04000A
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Az oktatás nyelve: angol
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Történettudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Beaudoen Lee Andre

Ez a kurzus szilárd alapot nyújt a historiográfiai módszerek megismeréséhez. Megvizsgálja a történetírás különböző megközelítéseit az antikvitás korától a modern korig. A hallgatók számára biztosítja a szükséges eszközöket a történetírás megközelítéseinek, szempontjainak és a történelemelméleti viták megértéséhez, amelyek magukba foglalják a múlt elbeszélését formáló kortárs hatásokat is.
1. Történelem és elbeszélésmód
2. A Hellenisztikus történetírás
3. Római történetírás
4. A késő antikvitás történetírása
5. Középkori történetírás
6. Perzsa és iszlám historiográfia
7. A mediterráneum történetírása
8. Politika és gazdaság történelem
9. Diplomácia és hadtörténelem
10. Társadalomtörténet
11. Kultúrtörténet
12. Szellemtörténet

A hallgatók megismerkednek a kultúrantropológia alapvető kutatási módszereivel - a mélyinterjúval és a résztvevő megfigyeléssel. A hallgatók egyrészt szakirodalmon keresztül tanulmányozni fogják a néprajzi módszertant, másrészt pedig egy kisebb néprajzi kutatási projektet terveznek és valósítanak meg.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező irodalom:

Marc Bloc, The Historian’s Craft: Reflections on the Nature and Uses of History and the Techniques and Methods of Those Who Write It, (Toronto: Alfred Knopf, 1953).
Geertz, Clifford. “Thick Description: Toward an Interpretative Theory of Culture.” In The Interpretation of Cultures: Selected Essays. New York: Basic Books, 1973.
Ronald Syme, The Roman Revolution,<

/span> (Oxford: University Press, 1939). ISBN-10: 0192803204
Ronald Mellor,
The Roman Historians, (Oxford: Routledge, 1999).
Michel de Certeau, The Writing of History, (New York: Columbia University Press, 1988)
Daniel Wolf, A Concise History of History, (Cambridge: University Press, 2019).
Hunt, Lynn. Writing History in the Global Era. New York: W. W. Norton, 2014.
Gabriel Piterberg, An Ottoman Tragedy: History and Historiography at Play, (Berkley and Los Angeles: University of California Press, 2003).

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

a)    tudása

- az alapvető történetírói iskolák ismerte

b)    képességei