Tárgy neve: Műértelmezések a 19-20-21. századi orosz irodalomból 1.
Tárgy kódja: BBNSO07000
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Az oktatás nyelve: magyar, orosz
Felelős szervezeti egység: Közép-Európa Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr Kalavszky Zsófia

A kurzus a szemináriumi foglalkozás keretében a világirodalmi mércével klasszikusnak számító 19-20-21. századi alkotók műveiből válogat. A művek poétikai vizsgálata során a hallgatók megismerkednek a választott alkotó életművével, az adott irodalomtörténeti korszak sajátosságaival, szakirodalmával, a műértelmezés és szöveginterpretáció alapjaival és gyakorlatával, valamint elkezdik kialakítani saját értekező metanyelvüket. Egyes rövidebb irodalmi szövegeket (verseket, novellákat, szemelvényeket) eredeti nyelven is elolvasunk és értelmezünk. A félév tanulmányszerű dolgozat benyújtásával zárul egy önállóan feldolgozott témából, ahol legalább egy orosz nyelvű szakirodalmat vagy szócikket is kötelező feldolgozni. Témakörök: az orosz líra a 19-20-21. században (Puskin, Lermontov, Fet, Tyutcsev, Brjuszov, Mandelstam, Paszternak, Blok, Cvetajeva, Ahmatova, Jeszenyin, Tarkovszkij, Brodszkij); az orosz rövidtörténet és novella a 19-20. században (Puskin, Gogol, Turgenyev, Leszkov, Csehov, Bunyin, Andrejev, Bulgakov, Platonov, Dovlatov, Popov, Szorokin); az orosz regény a 19-20. században (Puskin, Gogol, Lermontov, Turgenyev, Goncsarov, Dosztojevszkij, Tolsztoj, Remizov, Szologub, Bélij, Paszternak, Bulgakov, Nabokov, Platonov, Szolzsenyicin, Viktor Jerofejev, Petrusevszkaja, Pelevin, Ulickaja, Tolsztaja).

Kötelező irodalom:

Kroó Katalin: A klasszikus modernség. Egy Turgenyev-regény paradoxonjai. ELTE, Kroó Katalin, A klasszikus modernség. Egy Turgenyev-regény paradoxonjai. ELTE, Budapest, Eötvös Kiadó. 2002. ISBN 9634635636

Kovács Árpád, Dosztojevszkij írásmódja. = Uő: Prózamű és elbeszélés. Regénypoétikai írások. „Diszkurzívák”. Budapest, Argumentum, 2010. 100-178. ISBN 9789634466017

Molnár Angelika: Goncsarov hármaskönyve. Iván Goncsarov regényei a XIX. századi irodalomban. Budapest, Argumentum, 2012, ISBN 9789634466611

Szilárd Léna: Andrej Bélij és az orosz szimbolista regény poétikája. Budapest, Széphalom Könyvműhely, 2011, ISBN 963937315

X

Hetényi Zsuzsa: Nabokov regényösvényein. Budapest, Pesti Kalligram, 2015, ISBN 9786155454776

Szőke Katalin: Álommúzeum. Írások a XX. századi orosz irodalomról. Budapest, Gondolat, 2003, ISBN 963945030

Nagy István, A szabadító költő. Marina Cvetajeva Puskin-olvasata. „Diszkurzívák”. Budapest, Argumentum, 2006. 9634463711

Ajánlott szakirodalom:

a) tudása

Megismeri az elemzett műveket, szövegeket, a korszakra jellemző irodalmi diskurzusformákat.

Ismereteket szerez az orosz irodalmi szövegek befogadásának fontosabb eljárásairól, és a műértelmezés szakmailag elfogadott fontosabb módozatairól és szaktanulmányairól.

Megismerkedik az orosz irodalomtudomány néhány jellemző kutatási kérdésével, elemzési és értelmezési módszerével.

Elsajátítja az orosz irodalomtudomány fontosabb szakkifejezéseit.

b) képességei

Képes szakmailag érvényesen értelmezni az orosz irodalom eminens szövegeit;

a szövegek értelmezése révén képet tud alkotni egyes kiemelkedő szerzők életművéről, és azt közvetíteni is képes.

Egyes rövidebb irodalmi szövegeket és szemelvényeket eredeti (orosz) nyelven is el tud olvasni.

Képes irodalomtudományi szakirodalmi cikket feldolgozni orosz nyelven.

Egy-egy vizsgált irodalmi jelenség vagy szöveg vizsgálatához képes kiválasztani és részben alkalmazni is a szakmai problémának megfelelő irodalomtudományi módszert.

szlavisztika [orosz] BANB-XSO alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK