Tárgy neve: Bevezetés a római dologi jogba
Tárgy kódja: JORJ432XA0
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/2/0
Követelmény típus: Beszámoló (háromfokozatú)
Felelős kar: JÁK
Felelős szervezeti egység: JÁK Római Jogi Tanszék
Tárgyfelelős oktató: Dr. Erdődy János

Tanegység célja:

A főtárgy keretében az első félév végén 3-4 előadás és 1-2 gyakorlati óra jut a dologi jog alapfogalmainak, alapelveinek és főbb intézményeinek bemutatására, jóllehet a római jog eme szegmentuma részletes bemutatásra is számot tarthat. A jelen tanegység célja részleteiben megismertetni a hallgatókat a római dologi jog alapvető és máig ható intézményeinek működésével. A birtok, a tulajdon és az idegen dologbeli jogok keletkezése, tartalma, megszűnése, védelme és a tulajdon esetében annak korlátai forrásokon és jogeseteken keresztül kerülnek bemutatásra, ezzel is segítve a tananyag mélyebb és alaposabb elsajátítását. A kollégium során elemezni kívánt anyag, és az alapul szolgáló irodalomjegyzék jelentős részben saját kutatáson alapuló megközelítést nyújt a dologi joghoz.

Tanegység tartalma:

Tananyag:

A kurzusvégi beszámoló anyagát az órákon elhangzottak és az elemzett források képezik. A forrásszövegeket a hallgatók latin és magyar nyelven kézhez kapják.

Ajánlott irodalom

Tankönyvek, monográfiák:

Földi AndrásHamza Gábor: A római jog története és institúciói. Budapest: Nemzeti Tankönyvkiadó, 201015.

Benedek Ferenc: Római jog IV – Dologi jog. Pécs: JPTE-ÁJK, 1988.

Bessenyő András: Római magánjog. A római magánjog az európai jogi gondolkodás történetében. Budapest-Pécs: Dialóg Campus Kiadó, 2003.

Mario Bretone: I fondamenti del diritto romano. Le cose e la natura. Roma: Editori Lateranza, 2001.

Diósdi György: Ownership in Ancient and Preclassical Roman Law. Budapest: Akadémiai Kiadó, 1970.

Max Kaser: Das römische Privatrecht I-II. Handbuch der Altertumswissenschaft X. 3. 3. 1-2. München: C. H. Beck’sche Verlagsbuchhandlung, 19712, 19752.

Letizia Vacca: Derelictio e acquisto delle res pro derelicto habitae. Milano, 1984.

Pasquale Voci: Modi di acquisto della proprietà. Corso di Diritto Romano. Milano: Giuffré Editore, 1952.

Alan Watson: The Law of Property in the Late Roman Republic. Scientia Verlag: Aalen, 1984.

Zlinszky János: Állam és jog az ősi Rómában. Akadémiai Kiadó, Budapest, 1996.

Szakcikkek az egyes témakörökhöz:

Benedek Ferenc: A iusta causa traditionis a római jogban. Studia Iuridica Auctoritate Universitatis Pécs Publicata 8. Budapest: Tankönyvkiadó, 1959.

Benedek Ferenc: Derelictio, occupatio, usucapio. Jogtörténeti Tanulmányok V. Budapest: Tankönyvkiadó, 1983. 7-31.

Wojciech Dajczak: Der Ursprung der Wendung res incorporalis im römischen Recht. RIDA L (2003). 97-117.

Wojciech Dajczak: Erwägungen des Pomponius zur Natur des corpus im dreißigsten Buch des Kommentars ad Sabinum (D.41.3.30pr.). Inspirationsquelle für die historisch-vergleichende Diskussion über den Eigentumsgegenstand. RIDA LII (2005). 117-130.

Diósdi György: Familia pecuniaque. Ein Beitrag zum altrömischen Eigentum. Acta Antiqua Academiae Scientiarum Hungaricae Tom. XII. Fasc. 1-2, 1964. 87-105.

Földi András: Adalékok a „tulajdonjogi triász” kérdéséhez. AUB XLII (2005). 23-64.

Erich Genzmer: «Pondere, numero, mensura». RIDA I (1952). 469-494.

William M. Gordon: The Importance of the Iusta Causa of Traditio. Peter Birks (ed.): New Perspectives in the Roman Law of Property. Essays for Barry Nicholas. Oxford: Clarendon Press, 1989. 123-137.

Rolf Knütel: Arbres errants, îles flottantes, animaux fugitifs et trésors enfouis. RHD 1998/2. 187-214.

Theo Mayer-Maly: Thensaurus meus. AUSZ Tomus XXXIII Fasciculus 1-31. Szeged, 1985. 283-289.

Zlinszky János: Familia pecuniaque. In: Jogtörténeti Tanulmányok VI. Budapest: Tankönyvkiadó, 1986. 395-406.

igazságügyi igazgatási JANJ-II alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév JÁK
igazságügyi igazgatási JALJ-II alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév JÁK
jogász JONJ-JOG osztatlan képzés Nappali magyar 10 félév JÁK
jogász JOLJ-JOG osztatlan képzés Levelező magyar 10 félév JÁK