Tárgy neve: Fejezetek a római öröklési jog és kötelmi jog köréből forrásszemelvények alapján
Tárgy kódja: JORJ421NA0
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/2/0
Követelmény típus: Beszámoló (háromfokozatú)
Felelős kar: JÁK
Felelős szervezeti egység: JÁK Római Jogi Tanszék
Tárgyfelelős oktató: Dr. Andrási Dorottya

Tanegység célja A speciálkollégium célja, hogy az öröklési jog és a kötelmi jog alapvető jogintézményeinek részletes szabályozását az eredeti forrásszemelvények segítségével ismertesse meg a hallgatókkal Tanegység tartalma: A/I.Öröklési jogi témakörök 1. Az öröklés, az öröklési jogképesség, a hagyaték és az örökség, a római öröklési jog története 2. A törvényes öröklés, a végrendeleti öröklés és a végrendelet ellenére való öröklés szabályai, alaki és anyagi mellőzhetetlenség 3. Az örökösök jogi helyzete 4. A halál esetére szóló különös juttatások A/II.Kötelmi jogi témakörök 1. A kötelmek és szerződések viszonya. A szerződések általában 2. A szerződési jog fejlődése Rómában. A római szerződés elemei. Az egyes szerződéstípusok 3. A szerződéstípusok közül a reál- és konszenzuálszerződések elkülönítése és elemzése konkrét forráshelyek alapján: a kölcsön, a haszonkölcsön, a letét és a zálogszerződés, ill. az adásvétel, a bérlet, a megbízás és a társaság A/I.Olvasandó forrásszemelvények öröklési jog köréből: Gaius: Institutiók II. 99-108., 114-149., 151-191., 192-289., (a végrendeleti örökléshez), Institutiók III. 1-87.(a törvényes örökléshez) ill. a D. 27., és 28. fejezetének részletei B/II.Olvasandó forrásszemelvények kötelmi jog köréből: 1. A kötelmek és a szerződések általános kronológiai- fejlődéstani és dogmatikai elhatárolása, kötelemkeletkeztető tényállások: Gaius:Institútiók III.88-134., 163-167.,168-181., D.44.,1,1-44,7, 2,4, Ulpianus : D.46,2,1-5., Ulpianus:D.46,3,1, Ulpianus: D.45.1,1-4 2. Az egyes szerződések kérdésköréhez kapcsolódó forrásszövegek: Gaius Institútiók III.135-162., A reálszerződések közül a kölcsön és a haszonkölcsön elhatárolásához a D.13,6 fejezetének egyes szemelvényei, a letéthez a D. 16,3, a zálogszerződéshez a D.20. fejezetéből vett egyes részletek. A konszenzuálszerződések közül az adásvétel témaköréhez a D.19,1 ill.4., a bérlethez a D.19,2 ill. D.14,2 egyes részletei, a megbízáshoz a D.17,1, a társasághoz pedig a D.17.2 egyes részletei. Tananyag, ajánlott irodalom: Marton Géza : A római magánjog elemeinek tankönyve, Melius Kk., Debrecen, 1943. Zlinszky János : Ius privatum. A római magánjog története, Osiris, Budapest, 1998. Felhasznált forráskiadványok : Gai Institutiones, Seckel-Kuebler Ed, B.G. Teubner, Stuttgart,1968. Brósz Róbert (ford.) : Gaius Institúciói, Nemzeti Tankönyvkiadó, Miskolc, 1993 The Digest of Iustinian, Vol. I-IV., Mommsen-Kruger-Watson Ed, Univ. Pennsylvania Press, 1985.

igazságügyi igazgatási JANJ-II alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév JÁK
jogász JONJ-JOG osztatlan képzés Nappali magyar 10 félév JÁK