Tárgy neve: Hírkommunikáció (Tömegkommunikáció) szakmai és etikai kérdései
Tárgy kódja: JOPJ40CXA0
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/2/0
Követelmény típus: Beszámoló (háromfokozatú)
Felelős kar: JÁK
Felelős szervezeti egység: JÁK Polgári Jogi Tanszék
Tárgyfelelős oktató: Stefka István

Oktatás célja:

Az egyetemünkön megszerezheto szakképzettségeket jól kiegészíto, praktikusan hasznosítható médiaismeret elsajátítása, kiegyensúlyozott médiaszemlélet kialakítása. A politikai csatározások közepette szükséges, hogy a hallgatók képesek legyenek a konzervatív és a liberális sajtó szándékainak felismerésére. Szükséges megismerniük azt is, hogy a gyakorlatban miként lehetséges biztosítani a szólásszabadság, a sajtószabadság, az információ szabad áramlása alapértékek érvényesülését. A napi hírek és háttérmagyarázatok keletkezésének megismerése pedig segíti a hallgatókat abban, hogy hivatásuk majdani gyakorlása során a közélettel összefüggo ügyekben kiegyensúlyozott, pártatlan és elfogulatlan döntéseket hozhassanak.

Tantárgy tartalma:

1. Sajtótörténet 1945-tol napjainkig a nyomtatott és az elektronikus médiában.

2. Médiaetika

(Közérdek és médiumok, a nemzeti, konzervatív újságírás és a globalista, liberális sajtó közötti különbség, közszolgálatiság a médiumokban...)

3. A propaganda kora, a manipuláció muvészete.

(a mindennapos meggyozés lélektana, a rábeszélo hitelessége, társadalmi válasz a propaganda kihívásaira, hogyan ismerjük fel a manipulációt?...)

4. A nyomtatott, a rádiós-televíziós és az internetes újságírás.

(Közszolgálati és kereskedelmi csatornák kötzelességei az elektronikus médiában)

5. Az újságírás mufajai: Ténymufajok.

A hír, hírszerkesztés.

(a hírgyujtés és hírszerkesztés etikája, a hitelessé

g, a pártatlanság, a tárgyszeruség, a  lényegre törés...)

6. Tudósítás a sajtóban, a rádióban, a képernyon, az interneten. A közlemény.

(a lead, a lényegkiemelés fortélyai, információ gyujtés...)

7. Vélemény mufajok

Hírmagyarázat, kommentár

8. Publicisztika

(vezércikk, glossza, kroki, tárca...)

9. Az újságírás csúcsai

-Interjú

-riport, dokumentumriportok, tényfeltárás, társadalomismeret.

10. Médiahatalom és a médiaértelmiség

11. Meddig terjed a sajtószabadság, a szólásszabadság? Mit jelent a sajtótisztesség?

12. A tömegkommunikációs eszközök szerepe az emberi haladásban, a tömegkommunikációs eszközök keresztény szemlélete, megléte és hiánya.

Számonkérési és értékelési rendszere:

Összetett: részvétel és aktivitás az órákon; max. 3 hiányzás megengedett; prezentáció és/vagy házi dolgozat

Irodalom:

Az eloadásokon és a gyakorlaton elhangzottak a kötelezo anyag részét képezik.

Ajánlott irodalom: Stefka István emlékei a médiaháborúról. Megjelent 2022. Kairosz Kiadó

európai és nemzetközi igazgatás JMLJ-ENI mesterképzés (MA/MSc) Levelező magyar 4 félév JÁK
igazságügyi igazgatási JANJ-II alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév JÁK
igazságügyi igazgatási JALJ-II alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév JÁK