Tárgy neve: Jogászi érvelés, jogi retorika
Tárgy kódja: JOJB306XB0
Óraszám: N: 2/0/0, L: 3/0/0
Követelmény típus: Évközi jegy
Felelős kar: JÁK
Felelős szervezeti egység: JÁK Jogbölcseleti Tanszék
Tárgyfelelős oktató: Dr. Könczöl Miklós

Az oktatás célja:

A kurzus célja, hogy a hallgatók megismerkedjenek az argumentációelmélet, ezen belül is a jogi érvelés vizsgálatának alapfogalmaival. A kurzus hallgatói az elsajátított fogalomrendszer segítségével képesek lesznek az argumentatív jogi szövegek szerkezetének rekonstrukciójára, az érvelési hibák azonosítására, valamint észrevételeik szakszerű megfogalmazására.

Tantárgy tartalma:

Az érvelés fogalma és funkciója a jogban. Jogi érvelés az arisztotelészi retorikában. Az antik iskolai retorika rendszere és a jogi érvelés. Az ügyállások elmélete. A dialektikus-szillogisztikus jogi érvelés a középkorban. Az "Új retorika" és a jogi érvelés (Perelman). Jogi topika (Viehweg). Elbeszélések a jogi érvelésben. Stilisztika. Az érvelés logikai modellezése. Érvelési hibák és irreleváns érvek. Jogászi érvelés és jogértelmezés. Jogdogmatika. Alapelvek a jogászi érvelésben. A posztmodern (dekonstruktív) (jog)filozófia érvelési módjai és kritikája. A természetjogi igazságra épülő és a valószínűleg igazra irányuló jogászi érvelés.

Kötelező tananyag:  az előadások anyaga
Frivaldszky János - Könczöl Miklós (2015) Jogászi érvelés és jogi retorika. (előkészületben)

Ajánlott olvasmány:

Frivaldszky János (2005) A diskurzus főbb strukturális elemei a polisz bíróságain. In Szigeti Péter
(szerk.): Államelmélet, politikai filozófia, jogbölcselet. Győr: Universitas-Győr Kht. 361–382.

Frivaldszky János (2009) Jogtudomány és diszkurzivitás a középkorban a kortárs olasz jogfilozófiai
kutatások fényében. In Fekete Balázs – H. Szilágyi István – Könczöl Miklós (szerk.): Iustitia kirándul.
Tanulmányok a „jog és irodalom” köréből. 229–270.

Frivaldszky János (2010) Mit üzen korunk jogásza számára Pázmány igazságra tartó dialektikus-szillogisztikus
érvelési módja? In Maczák Ibolya (szerk.): Jubileumi emlékkönyv Pázmány Péter
egyetemalapításának 375. évfordulója tiszteletére. Budapest: PPKE. 87–96.

Frivaldszky János (2013) A glosszátorok és a kommentátorok jogászi érvelése. In Frivaldszky János
(szerk.): A jogi gondolkodás mérföldkövei a kezdetektől a XIX. század végéig, 2. kiad. Budapest: Szent
István Társulat. 61–95.

Frivaldszky János (2013) A római jogászok dialektikájától a modern jogrendszerekig. In Frivaldszky
János (szerk.): A jogi gondolkodás mérföldkövei a kezdetektől a XIX. század végéig, 2. kiad. Budapest:
Szent István Társulat. 52–60.

Frivaldszky János – Kevevári István (2014) Pluralizmus és jogértelmezés. Michel Rosenfeld
dekonstrukciója. Pázmány Law Working Papers 2014/1.

Könczöl Miklós (2007) Az antik rétorika és a jog narratív megközelítése. Jogtudományi Közlöny 62/12.
559–567.

Könczöl Miklós (2015) Dikologia. Törvénysz&e

acute;ki rétorika és jogi érvelés Aristotelésnél. Budapest:
Gondolat.

Könczöl Miklós (2015) Platón a jogi rétorikáról. Három tanulmány. Budapest: Gondolat.

Paksy Máté (2014) Perelmani perspektívák. In A dialógus vonzásában. Hozzájárulás a jogászi
gondolkodás természetjogi megalapozásához. Budapest: Pázmány Press. 132–141.

Paksy Máté – Tattay Szilárd, szerk. (2014) Ratio iuris. Szövegek a természetjogi gondolkodás
tanulmányozásához. Budapest: Pázmány Press.

Szabó Miklós – Varga Csaba, szerk. (2000) Jog és nyelv. Budapest: [Osiris].

Varga Csaba, szerk. (2006) A jogi gondolkodás paradigmái. Szövegek. Budapest: PPKE JÁK.

igazságügyi igazgatási JALJ-II alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév JÁK
jogász JONJ-JOG osztatlan képzés Nappali magyar 10 félév JÁK
jogász JOLJ-JOG osztatlan képzés Levelező magyar 10 félév JÁK
közszolgálati JALG-KSZ alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév JÁK