Megnyitották és felszentelték a Pázmány Péter Kollégiumot

2023.09.18.

Szeptember 14-én délután tartották a Pázmány Péter Kollégium megnyitóját és ünnepélyes felszentelését.

A kollégium az intézmény első közös, karközi egyetemi kollégiuma. Az egyes karokon az Egyetem alapítása óta működtek kollégiumok, ám közös kollégium 2023. szeptemberében nyitotta meg kapuit. A kollégium Kőbányán, a Bihari és Balkán út kereszteződésében, az egykori Götz babagyár frissen felújított négyszintes épületében ad otthont lakóinak. Elsőként az egyetem négy szakkollégiumának diákja költöztek az épület két felső szintjére, majd 2024. januárjától az alsó szintekre indul az egyetemi kollégiumi felvételi eljárás, amely minden pázmányos hallgató számára nyitott.

A kollégium igazgatója Mátyus Norbert köszöntő beszédében visszaemlékezett, amikor a kétezres években járt a milánói katolikus egyetemre előadni és kutatni - mindig az egyetem legjobb kollégiumában szállt meg, amelynek folyosóján fényképek lógtak – az egyik 1922-ből és egy másik 1933-ból, ekkor alakult meg a milánói katolikus egyetem, mely kiemelt partnerintézményünk, aminek megnyitó képei voltak ezek - a fotók alatt sorban olasz nevek voltak olvashatóak. Később kiderült számára, hogy ezek az emberek mind miniszterek, diplomaták lettek, sőt ott volt köztük XI. Pius Pápa is. Az intézetvezető beszédében azt kívánta a kollégium diákjainak, hogy ha valaki a Pázmány Kollégium megnyitójáról 100 év múlva látja a képeket, mind olyan emberek legyenek rajta, akik elérték a céljukat.

Az intézményvezető után Ft. Kuminetz Géza Rektor Úr ünnepélyes beszédében kiemelte, az ember midőn él, reflektál élete eseményeire és ha az ember filozofál óhatatlanul gondol arra, hogy mik azok a termékeny eszmék, amiket meg tud valósítani, ami az alkotáshoz kell.

De mindenekelőtt fontosabb, hogy legyen valahol lakni. A Pázmány Kollégium ennek ad otthont! - mondta a Rektor.

A megélhetés egy egyetemi hallgató számára nem a legfontosabb. Sokkal fontosabb, hogy találjon igazi mestereket és legyen motivált a tudományterületeken.

A rektor atya beszédében mindezek mellett motiváltságot kívánt a hallgatóknak. Hiszen az elsődleges az, hogy az egyetem tanulói azokkal a szellemei javakkal tudjanak töltekezni, amit az egyetem kínál. Igazi nemzettudatban és katolikus identitásban erősödjenek. A Rektor elmondta, aki pedig nem vallásos, attól nem hitet kérnek, hanem kellő nyitottságot erre. „Nagy lépés a budapesti kollégium megvalósulása.

Ha mar van egy házunk nem elég, hogy ház legyen, hanem otthont kell teremteni, ezért pedig szükséges a lélek jelenléte is. Ne csak egy fedél legyen, hanem második otthonukként szolgáljon és az igazi kulturálódás háza legyen. „- fogalmazott.

A köszöntő beszédek után pedig Alessandro Caprioli atya, az egyetem lelkésze is megáldotta az intézményt, mely ezzel hivatalosan is megkezdte működését.