A Pázmány Egyetemi Kórus nagysikerű karácsonyi előadása

2022.12.11.

A Ludus Danielis liturgikus drámát december 2-án a Hittudományi Karon, december 3-án pedig Esztergomban, a BTK Iohanneum épületében adta elő a Pázmány Egyetemi Kórus.

A vírus okozta kényszerszünet után újraindult a Pázmány Egyetemi Kórus, Bali János egyetemi docens, Liszt-díjas karnagy vezetésével. Félévzáró nagy hangversenyként az együttes a leghíresebb középkori liturgikus drámát, a karácsonyi ünnepkörhöz, ezen belül valószínűleg Krisztus körülmetélésének ünnepéhez készült Dániel-játékot adta elő. A majdnem egyórás mű – melyet prológusa szerint a beauvais-i ifjúság komponált – Dániel próféta könyvének két fejezetét dolgozza fel: a falon megjelenő írás („Mane, Techel, Phares") és a királyi tanácsnokok féltékenysége miatt az oroszlánbarlangba vetett, ám Isten kegyelme által csodásan kiszabaduló próféta történetét.

Az előadásban az igényesebb szólókat főként az énekkar tagjai énekelték; hangszerek is előkerültek, a termet teljes egészében kihasználó rendezés, a minimalista jelmezek és alkalmi díszletek mozgalmas, látványos előadást teremtettek. Az előadás az eredeti latin nyelven folyt (bár nem középkori francia, hanem a hazai templomokban megszokott újkori 'deákos' kiejtéssel); a szöveg fordítását kivetítve követhette a hallgatóság. A középkori forrás szerint a drámát záró Te Deumot az előadók és a közönség együtt énekelték.

Néhány fotó a Hittudományi Karon zajlott előadásról: