A Pázmány Péter Katolikus Egyetem erősödő kapcsolatai Dél-Amerikában

2018.04.21.

Santiago de Chilében az Universidad de los Andes rektorával, José Antonio Guzmán Cruzat-tal részletesen áttekintették a két egyetem együttműködési lehetőségeit, a pedagógia, a pszichológia, filozófia, a jog- és államtudományok, valamint a műszaki és informatikai képzések területén; mind a kutatási tevékenység, mind a hallgatói és oktatói mobilitás tekintetében. A chilei pápai katolikus egyetemen, a már korábban megkötött együttműködési megállapodás széleskörű – a PPKE minden karára kiterjedő – fejlesztéséről egyeztetett Guillermo Marshall Rivera és Szuromi Szabolcs. A két egyetem kiemelt stratégia partnerként tekint egymásra a nemzetközi oktatási és kutatási együttműködések fejlesztése területén.

Ezt követően, 2018. április 19-én, a PPKE rektora együttműködési megállapodást írt alá Peruban Sergio Balarezo-val, a Piurai Egyetem rektorával. Az aláírást megelőzően és követően több tudományterületet érintő tárgyalásra került sor a PPKE képviselője és a Piurai Egyetem vezetői között, amelyek során a felek konkrét kutatási és oktatási programok megvalósításának kereteit rögzítették a jog- és államtudományi, a régészeti, a mérnöki, valamint a családtudományi kutatásokra és képzésekre vonatkozóan.

A hivatalos látogatás zárásaként Szuromi Szabolcs hálaadó szentmisét mutatott be az egyetem vezetőinek és oktatóinak jelenlétében a piurai egyetemi templomban.

Limában szintén a korábbi együttműködést megerősítő kétoldalú megállapodást kötött a PPKE rektora, valamint Orestes Cachay Boza, a San Marcos Egyetem rektora. A felek 2018. április 20-ai tárgyalásaik során érintették mindazokat az oktatási és kutatási területeket, amelyek a két intézmény közös szakmai munkáját fejleszthetik, beleértve a nyelvtudományokat, a társadalomtudományokat, a jog- és államtudományokat, a politológiát, valamint a műszaki- és természettudományokat. Hasonló együttműködési megállapodást kezdeményezett a PPKE-vel Juan José Lydon McHugh, a XVI. Benedek pápáról elnevezett trujillo-i katolikus egyetem rektora. A perui tárgyalásokra Magyarország limai nagykövetségével együttműködésben, Kaleta Gábor nagykövet jelenlétében került sor.