Kovács Bálint jereváni kitüntetése

2022.10.28.

Rangos nemzetközi elismerésben részesült a Pázmány Péter Katolikus Egyetem BTK Armenológiai Tanszékének vezetője

Az Örmény Állami Pedagógia Egyetem (Armenian State Pedagógiai University) Tudományos Tanácsának döntése értelmében Prof. Srbuhi Gevorgyan, az egyetem rektora a Khachatur Abovyan kitüntetést adományozta Dr. Kovács Bálint egyetemi docensnek, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) Armenológiai Tanszék vezetőjének.

Srbuhi Gevorgyan rektor asszony átadja a kitüntetést

A kitüntetés azért is figyelemre méltó, mert ez az első alkalom, hogy az egyetem 100 éves évfordulója alkalmából szervezett rendezvények keretében első alkalom, hogy külföldi kollégának adományozzák az egyetem által adható legmagasabb elismerést.

Srbuhi Gevorgyan rektor asszony a beszédében hangsúlyozta, hogy Kovács Bálint már régóta nem vendég Jerevánban, hanem az egyetem barátja és a vele való partnerség túlmutat a „tudományos és oktatási körökön”.

A rektor asszony kiemelte azt is, hogy a tudományos tevékenysége mellett Kovács Bálint másokkal együtt segítően tevékenykedett a 2020 őszi háború után hadifogságba került örmény katonák Örményországba való hazaszállításában is.  „Biztos vagyok benne, hogy humanitárius és örménybarát tevékenysége folytatódni fog, és új megnyilvánulásai lesznek tudományos, kutatásmódszertani és oktatási területeken is” – hangsúlyozta az egyetem rektora.

Fontos kiemelni, hogy a jereváni Pedagógiai Egyetem és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem még 2016-ban kétoldalú együttműködési megállapodást írt alá, amelynek keretében oktatói és hallgatói együttműködés valósulhatott meg különböző szinteken a két intézmény között, és Magyarországon egyedülálló módon a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen Armenológiai Tanszék jöhetett létre Kovács Bálint vezetésével.

Dr. Edgar Hovhannisyan, a jereváni Pedagógiai Egyetem Történelem- és Társadalomtudományi Karának dékánja szerint a Pázmány Armenológiai Tanszéke tudományos és oktatási központ, és emellett fontos szerepet játszik a két ország és nép kapcsolatában is.  „A legutóbbi események megmutatták, hogy Kovács Bálint nemcsak az örmény történelem és kultúra ismerője, hanem szereti is az örményeket. A díj pedig további tevékenységéhez járulhat hozzá.”

A magyar küldöttség az egyetem ünnepségén (balról): Őze Sándor, a Történettudományi Intézet intézetvezetője, Szuromi Kristóf, a Történettudományi Intézet adjunktusa és a kitüntetett Kovács Bálint

A díjátadón részt vett Prof. Őze Sándor és Dr. Szuromi Kristóf a Pázmány Péter Katolikus Egyetemről, akik a jereváni Pedagógiai Egyetem 100 éves fennállásának alkalmából rendezett nemzetközi konferenciájára érkeztek Örményországba.

Edgar Hovhannisyan kiemelte Őze Sándor professzor szerepét Kovács Bálint tevékenységében, akinek a tanácsára kezdett el Kovács Bálint az örményekkel foglalkozni és szeretett bele az örmény kultúrába és Örményországba. „Örménynek érzi magát. Ez a legfontosabb jellemzője együttműködésünknek" – tette hozzá a dékán.

Kovács Bálint megköszönte a kitüntetést, és átadta a PPKE rektorának, Prof. Kuminetz Gézának a  gratulációját Srbuhi Gevorgyan rektor asszonynak az egyetem jubileuma alkalmából.

Forrás: PPKE BTK Történettudományi Intézet