Közös tisztelgés az egy éve elhunyt John Lukacs előtt

2020.05.07.

John Lukacs professzor a XX. századi történetírás felejthetetlen alakja volt, aki 1946-os emigrációja előtt jogelődünk, a Magyar Királyi Pázmány Péter Tudományegyetemen hallgatott történelemtudományt. Lukacs 1947-től nyugdíjazásáig a pennsylvaniai Chestnut Hill College professzora maradt, s csak a vendégtanítás lehetőségét fogadta el a Princeton, a Columbia, vagy a Johns Hopkins egyetemeken. Az Amerikai Katolikus Történészek Egyesületének volt elnökét a magyar kormány 2001-ben a Corvin-lánccal tüntette ki. A Pázmány Péter Katolikus Egyetemen 2005-ben tartott először előadást az Alexis de Tocqueville születésének 200. évfordulója alkalmából rendezett konferencián. 2009-ben az egyetemmel ápolt kapcsolata és munkássága elismerése következtében a Pázmány Péter Katolikus Egyetem díszdoktora lett. 2013-ban a két testvéregyetem, az ELTE és a PPKE közös rendezvényén tartott két egymást követő napon két búcsúelőadást a magyar történelemről. Utolsó magyarországi látogatása alkalmából 2015-ben egy utolsó előadást tartott a Jog- és Államtudományi Kar nagyelőadójában.

Neve minden katolikus, minden konzervatív, minden történelmi kérdések iránt érdeklődő, minden értelmiségi és a nemzetére és hazájára büszke olvasó számára ismerősen cseng. A XX. század nagy konfliktusáról, a II. világháborúról írott könyvei révén világhírűvé vált történész a 1990 után számos intézményhez kapcsolódott Magyarországon, de a katolikus egyetemhez kötődött legjobban. John Lukacs, azaz Lukács János azonban mindenkié. Halálának egy éves évfordulója alkalmából szeretettel és tisztelettel emlékezik rá a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem egy rendhagyó, páros tiszteletnyilvánítással.