Kulturális és vallásközi kapcsolatok a PPKE és Irak között

2015.08.17.

Miközben a közel-keleti területen a politikai és katonai helyzet napról-napra kiszámíthatatlanabbá válik, úgy tűnik, hogy a PPKE tudományos és vallásközi párbeszéd területén végzett – nemzetközi összehasonlításban is kiemelkedő – úttörő missziója folyamatosan erősödik. 2015. augusztus 17-én, ebben az évben immár másodszor fogadta részletes tárgyalásra Szuromi Szabolcs a PPKE rektora, Abed Alrazak A. Al-Nasiri-t, a Wasiti Egyetem rektorát, kíséretével és Irak magyarországi nagykövetével. A figyelemre méltó tárgyaláson mind a kulturális örökség feltárása és a megőrzésben való közreműködés, mind a tudományos együttműködés és az iszlám-katolikus párbeszéd területének a kérdései kerültek őszinte nyitottsággal folytatott elemzésre. A felek aláírták a két egyetem közötti – az említett területeken való kooperáció megvalósítására irányuló – együttműködési szerződést. Rögzítették a szerződésben foglaltak kiterjesztését további iraki felsőoktatási és vallási intézményekre, amelyre vonatkozóan kora ősszel személyes tárgyalásra utazik Irakba Szuromi Szabolcs, aki több tudományos és vallási vezetővel is találkozik, valamint előadásokat is tart, mind a közös érett középkori forrásokról, mind a vallásközi párbeszéd jelenleg legfontosabb alapelveiről.