Négy felsőoktatási intézmény a Pázmány-örökség útján

2022.05.17.

Tradicionális rendezvény keretében, az alapító Pázmány Péterről elnevezett Pazmaneum teremben avatták dr. Merkely Bélát a Nagyszombati Egyetem (Trnava University) díszdoktorává a tiszteletére rendezett ünnepségen.

A Nagyszombati Egyetem – miként az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Semmelweis Egyetem is – a Pázmány Péter által 1635-ben Nagyszombatban alapított egyetem örökösének tekinti magát. Az új Nagyszombati Egyetemet 1992-ben alapították, csakúgy mint a PPKE-t.

Merkely Béla az ünnepségen hangsúlyozta: „Ma mint büszke leszármazók állunk itt, akik jól kezelték az örökséget. A (régi) Nagyszombati Egyetem három magyar egyetem – a Semmelweis Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem – elődje, mindhárom az élvonalba tartozik saját területén. Az új Nagyszombati Egyetemnek, amelyet 1992-ben alapítottak újjá, s most 30. születésnapját ünnepli, ugyancsak gyorsan növekszik tekintélye és az iránta való tisztelet a szlovákiai tudományos életben és külföldön egyaránt, s egyike a legmagasabb minőségű felsőoktatási intézményeknek."

Merkely Béla professzor díszdoktorrá avatása a kiváló tudós teljesítménye és egyetemvezetői munkássága mellett arra is ráirányította a figyelmet, hogy Pázmány Péter szellemi örökségének és az általa 1635-ben alapított egyetem értékes hagyományainak továbbvitelét napjaikban négy, sikeresen működő felsőoktatási intézmény is fontos feladatának tartja.