Nemzetközi stratégiai kutatási kapcsolatok erősödése (2014. március 17 – április 2)

2014.04.02.

Az Universidad de Navarra (Pamplona) területén tett látogatás egyfelől első lépése volt a PPKE és az SE együttműködésében megvalósuló és 2014. március 18-án bejelentett közös Bionikai Innovációs Központ Európán belüli egyik legerősebb és legmodernebb kutatói hálózatával és infrastrukturális kapacitásával rendelkező intézettel, a Centro de Investigación Médica Aplicada-val történő hivatalos kapcsolatfelvételnek, az ezév őszétől kiépítendő közös projektek megvalósítása érdekében, amelyet a spanyol partner üdvözölt és a személyes tárgyalások 2014 őszén fognak folytatódni, immár Budapesten. Egyúttal megtörtént ugyanezen egyetem spanyol irodalmi képzésének és Kánonjogi Fakultásának a tudományterület szempontjából illetékes PPKE-n belüli önálló szervezeti egységgel létesítendő szoros együttműködés alapjainak a lefektetése (vö. PPKE BTK; PPKE KJPI). A PPKE rektora 2014. március 18-án – megerősítendő a két Intézmény kánonjogi képzésének összehangolását – Della legislazione successiva al la trasformazione dei rapporti tra Chiesa e stato nell'Europa Centro-Orientale, nello specchio 1990 címmel tartott előadást a Navarrai Egyetem Kánonjogi Karán. Dr. Szuromi Szabolcs pamplona-i látogatását befejezve, a madridi Universidad San Dámaso-n tárgyalt a PPKE és az UESD közötti stratégiai együttműködésről, mind a kánonjogi, a patrisztikai, a keresztény filozófiai és a biblikus szakirányú szenttudományi képzésben való hallgatói és professzori mobilitásról, valamint a két Intézmény folyamatos tudományos – oktatói és kutatási – kapcsolatáról. Ennek keretében, az UESD felkérésére a PPKE rektora 2014. március 20-én előadást tartott az UESD Facultad de Derecho Canónico-nOsservazioni sul ruolo dei concili di Toledo dei secoli VI-VIII nella disciplina ecclesiastica della "Hispania" a nella Chiesa universale címmel. A Catholic University of Leuven immár hosszú ideje stratégiai partnernek számít a PPKE számára Európán belül, amely 2014 szeptemberétől megnyilvánul a közös nemzetközi virtuális intézetek létrehozásában is. Ennek a részleteiről, területeiről és aktivitásáról tárgyalt Dr. Szuromi Szabolcs Leuven-ben, 2014. április 1-2-án, amikor a Kánonjogi Kar meghívására előadást tartott Transformations of Church and State relations in Central and Eastern Europe between 1990 and 2014 címmel.