Ösztöndíjak átadása a Pázmányon

2022.10.14.

Kopits-ösztöndíj, Pázmány Alapítványi ösztöndíj és Halustyik Anna-díj

Az idei évben október 13-án került sor a 2022. évi Kopits-ösztöndíjak, a Pázmány Alapítványi ösztöndíjak és a Halustyik Anna-díj ünnepélyes átadására a JÁK Dékáni Tanácsteremben. Az ünnepség alkalmával karonként egy hallgató Kopits-ösztöndíjban, egy hallgató alapítványi támogatásban részesült, egy hallgató pedig Halustyik Anna-díjat vehetett át. Az ösztöndíjak odaítélésénél a kuratórium a tanulmányi eredményeket, az egyetemi közéleti tevékenységet, valamint a katolikus hitéleti és szociális szempontokat veszi figyelembe.

Az ösztöndíjak átadásán Schlett András a Heller Farkas Közgazdaságtudományi Intézet habilitált docense beszédében elmondta, mindhárom nívós támogatás sorsa szoros versenyben dőlt el a jelöltek között. Az egész egyetem szemlélete, amit a katolikus egyetemről gondolunk, visszatükröződik abban, ami alapján a hallgatókat kiválasztották a díjazásra. A pályázatnak három jelentős szempontja van: az első a tanulmányi, tudományos, valamint a közéleti és szociális vonatkozás, aminek a pályázat során meg kell felelni hallgatóinknak. „Az egyetem alapítóinak víziója az volt, hogy akik ide járnak, szélesebb kontextusban legyenek képesek gondolkozni. Számukra ne csak egyfajta felsőfokú képzés legyen, hanem ténylegesen tudják és értsék a katolikus egyház társadalmi tanítását, s ennek nyomán egy szélesebb spektrumban való gondolkodás jöjjön létre. Erre pedig a karok között is van törekvés." – mondta Schlett András. A díjazás másik fontos pillére a kutatásban, a tudományban való elmélyülés. A hallgatók kiválasztása során figyelembe vették, hogy ne csak egy korparancsot fogalmazzanak meg, hanem azt éreztessék az adott pályázatokban, hogy szeretik azt, amit csinálnak és nem szűk értelemben vett projekt alapon gondolkodnak. A harmadik szempont pedig a szociális vonatkozás. „Örömmel tölt el, amit látok elsősorban a jogi karon. Alulról, önmagukat megszervező, organikusan fejlődő közösségek vannak és évek óta sikeresen működnek, ahol diákjainknak lehetőségük van kiteljesedni." – fogalmazott az egyetemi docens.

Halász Zsolt, a Pénzügyi Jogi Tanszék egyetemi docense elmondta, hogy egy ilyen díjátadás sokszor a múltba és a jövőbe tekintés is, a Halustyik Anna-díj értelmében pedig mind a kettő igaz. A múltba tekintés jelen esetben egy emlékezés, hiszen tanszékvezető elődje Halustyik Anna nevét viseli ez a díj, aki 20 éven keresztül volt a Pénzügy Jogi Tanszék vezetője, a kar alapításától kezdve egészen a korán bekövetkező haláláig. Így ez a díj neki állít emléket. „Halustyik Anna édesanyja, Panni néni kereste meg a tanszéket azzal a céllal, hogy csináljunk valamit, egyrész tanárnő emlékére, másrész pedig a jövő bíztatására. A jövőre nézve pedig az a legfőbb célja e díjnak, hogy motiváljuk hallgatóinkat." – mondta a docens. A díjat, ha van az adott évben Országos Tudományos Diákköri Konferencia, az ott legjobb eredményt elért Pázmányos diák kaphatja, ha pedig nincsen, akkor az adott évben a legjobb tanszék által kiválasztott szakdolgozat írója veheti át az elismerést. Az ünnepélyes díjátadáson még Panni néni is gratulált és hallgatónk jövőbeli jogi munkájához sok erőt, egészséget és főleg kitartást kívánt. „Szüleid, tanáraid segítségét is köszönjük, eredményességedért tisztelettel tartozol nekik." – fogalmazott.

Az ünnepségen díjazottakon kívül Rektor úr, az egyetem dékánjai, Kopits György családja, valamint Halustyik Anna édesanyja, Panni néni is részt vett.

Díjazottak:

Kopits-ösztöndíj