Ünnepi Konferencia a Kánonjogi Posztgraduális Intézet alapításának 25. évfordulóján

2021.12.01.

Ünnepi Konferencia a Kánonjogi Posztgraduális Intézet alapításának
25. évfordulóján
(PPKE, KJPI, 2021. november 16)

A PPKE Kánionjogi Posztgraduális Intézete ez évben ünnepli alapítása 25. évfordulóját. A fakultásjogú karközi intézet felállítására, mely kánonjogi szempontból a Pázmány Péter Katolikus Egyetem ötödik karának minősül, a Katolikus Nevelés Kongregációja „Sacrorum canonum scientia" kezdetű, 1996. november 30-i határozata révén került sor. Erről az eseményre az Intézet nemzetközi tudományos konferencia révén is megemlékezett.

E rendezvény, a KJPI 23. rendes nemzetközi tanulmányi napja, a Plébánia intézményével foglalkozott, a „Plébánia, megújulás a hagyomány nyomdokain" címmel. A plébánia, a lelkipásztori ellátás rendes közege –mai meghatározása szerint– krisztushívők egyházmegyén belüli közössége, mely felszentelt pap mint saját pásztor irányítása alatt működik. A témaválasztást egy szentszéki dokumentum, a Klérus Kongregáció „A plébániai közösség lelkipásztori megtérése az Egyház evangelizáló küldetésének szolgálatában" című, 2020. július 20-án megjelent instrukciója tette különösen időszerűvé.

Kuminetz Géza rektor

Köszöntőjében Főtisztelendő Kuminetz Géza, a PPKE rektora az Erdő Péter körül a '80-as évek végétől újra alakuló hazai kánonjogi tudományos műhely születését elevenítette fel. Ebből is kiderült, hogy a KJPI alapítását tudatos iskolateremtő szakmai törekvések előzték meg. Ezt Erdő Péter bíboros-prímás részéről tartott rövid visszaemlékezés követte. Ebben Bíboros úr –a Kánonjogi Posztgraduális Intézet szentszéki alapításának kezdeményezője–, felelevenítette, hogy a hazai egyházjogász képzés, s így a KJPI léte és tevékenysége sem előzmények nélküli. A kánonjogtudomány a szent tudományok szerves része, ami az egyház rendeltetésszerű működése, s így jövője szempontjából is fontos.

Erdő Péter bíboros

A plébániáról szóló konferencia Szabó Péter KJPI elnök rövid bevezetőjével kezdődött. Ezt követően Erdő Péter a plébánia intézményének első évezredbeli fejlődését vázolta, egyaránt kitérve a témakör teológiai és egyházjogi aspektusaira. A konferencia második előadója, Filippo Iannone karmelita érsek, a Pápai Törvényszövegek Tanácsának elnöke volt, aki a Klérus Kongregáció fent említett dokumentumát elemezte. Alphonse Borras, nyugalmazott leuveni professzor a plébánia intézményének jelenlegi helyzetét és jövőbeli fejlődési távlatait fejtegette. A konferenciát Martin Grichting zárta, aki előadásában az áldozópap plébániai szerepét taglalta.

Szabó Péter intézetvezető

A KJPI jubileuma kapcsán elmondható, hogy az Intézet küldetése egyrészt a hazai és regionális szakemberképzés a katolikus egyházjog területén, másrészt a jogi kultúra egyházjogi ismeretekkel történő gazdagítása. Ez utóbbi téren az elmúlt negyedszázadban több mint 10.000 hallgató jutott a szemléletmódjukat formáló kánonjogi ismeretekhez. A KJPI az Apostoli Szentszék által elismert és államilag is akkreditált kánonjogi PhD programot működtet.

Filippo Iannone karmelita érsek, a Pápai Törvényszövegek Tanácsának elnöke

Alphonse Borras, nyugalmazott leuveni professzor