Az örmények a 17–18. század folyamán elsősorban Havasalföldről, Moldvából és Podóliából érkeztek Erdélybe. Az egyik legjelentősebb bevándorló csoport 1672-ben telepedett le a fejedelemség területén, miután I. Apafi Mihály engedélyezte számukra a letelepedést. Az örmények kereskedelmi kiváltságokat kaptak, valamint a szabad bíróválasztás jogával is rendelkeztek, ami lehetővé tette számukra, hogy saját önkormányzattal és közigazgatással működjenek, részben elkülönülve a többségi társadalomtól. A 18. századra meghatározó szerepet töltöttek be Erdély gazdasági életében, jelentős mértékben kezükben tartották a szarvasmarhaexportot, emellett az örmény tímárok is híresek voltak.
A részletes beszámoló a linkre kattintva olvasható el.
szabadsag.ro – 2026. június 22., kedd | 13:05