Tárgy neve: 12-14. századi egyetemes középkori művészet
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Filozófiai és Művészettudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Kovács Imre

Az előadás a 12-14. század képzőművészetére koncentrálva szándékozik átfogó képet nyújtani a korszakról. Áttekintésünk történeti jellegű, mely a művészettörténeti stílus változásain keresztül mutatja be az egyes emlékeket, korszakokat. A hallgató az egyes emlékek analízisén keresztül bevezetést nyer az összehasonlításon alapuló stíluskritikai módszerbe, megismerkedik a festmények alárajzolásának vizsgálatára kifejlesztett infravörös sugaras vizsgálattal, mely alkalmas különböző attribúciós kérdések, mester-tanítvány problémák eldöntésére. Az előadáson a legnagyobb hangsúllyal az itáliai, a francia és a cseh 13-14. századi festészet, valamint az internacionális gótika festészetének emlékei szerepelnek.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Marosi Ernő: A középkor művészete II. 1250-1500. Budapest, 1997.

Belting, Hans: Kép és kultusz. Budapest, 2000.

Siena, Florence and Padua. Art, Society and Religion 1280-1400. Vol. I-II. Ed. Normann, Diana. Yale University Press, New Haven and London, 1995.

Art in the Making. Italian Painting before 1400. Ed. Bomford, David etc. London, National Gallery, 2000.

Magister Theodericus. Court Painter to Emperor Charles IV. The Pictorial Decoration of the Shrines at Karlstein Castle. Ed. Fajt, J. Prague, 1998.

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Átfogó tudással rendelkezi a 12-14. századi egyetemes művészettel kapcsolatban.

b) képességei

Képes és nyitott egy számára ismeretlen probléma kritikai befogadásában

.

szabad bölcsészet BANB-XSB alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK