Tárgy neve: A Kelet-Mediterráneum korai története / Törökországi kisebbségek (szeminárium)
Tárgy kódja: BBNTÖ05500A
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Az oktatás nyelve: angol
Felelős szervezeti egység: Történettudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Dobrovits Mihály Aladár

A szeminárium tárgya a Mediterráneum történelme és történetírása a kora újkortól kezdődően. A kurzus tematikus blokkokra tagolódik, minden héten a Mediterráneum történetének más-más témáját tárgyaljuk. A kurzus a francia Annales-iskolával és Fernand Braudel munkájával kezdődik. Ugyan a Mediterráneum, illetve a mediterrán világ fogalmát II. Filipposz kora teremti meg, a szeminárium azonban olyan a mediterrán világ legfontosabb összetevőinek tekintett fogalmak tárgyalására fókuszál, melyek a kora újkorban a modern világrendszer kialakulásában kulcsszerepet játszanak (így pl. egység és hálózat, idő és tér, valamint birodalmak). A kurzus annak is figyelmet szentel, hogy miként használták a Mediterráneum történelmét és történetírását a globális modellekben.

A hallgatók megismerkednek különféle törökországi kisebbséggel, etnikai és vallási közösségekkel. Ez a kurzus az őszi szemeszterben meghirdetett kurzus folytatása, amely a törökországi örmény közösségekkel foglalkozott, és most az örmény közösséget egy tágabb társadalmi kontextusba helyezi és ilyen megközelítésből vizsgálja. Többek között a görög, zsidó, alevi és kurd közösségek múltjáról és jelenéről fog szó esni, és olyan vízválasztó történelmi pillanatok is a középpontba kerülnek, mint például az 1922-es kitelepítés/lakosságcsere és az 1955. szeptember 6-7-i pogrom.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező irodalom:

Monique O’Donnell and Eric R Dursteler, The Mediterranean World: From the Fall of Rome to the Rise of Napoleon, Baltimore: John Hopkins University Press,

p>

Molly Greene, A Shared World: Christians and Muslims in the Early Modern Mediterranean, (Princeton: University Press, 2000).

Ajánlott irodalom:

Gaviel Piterberg, Tefilo F. Ruiz, Geoffrey Symcox, Braudel Revisited, The Mediterranean World, 1600-1800, (Berkley; Los Angeles: University of California Press, 2010.

Horden Purcell and Sharon, Eds. Kinoshita, A Companion to Mediterranean History, (Oxford: Wiley-Blackwell, 2014.)

Giancarlo Casale, The Ottoman Age of Exploration, (Oxford: University Press, 2011)

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

a)    tudása

- A hallgatók megismerik a kora újkori Mediterráneum történetét.

- A hallgatók bevezetést kapnak a Mediterráneum történetírásába.

b)    képességei

-    A hallgatók jobban megértik a modern globális gazdasági rendszerbe történő átmenet kora újkori folyamatát.

-    A hallgatók képessé válnak a kurzus során tárgyalt kulcsfogalmak (mint pl. egység és hálózatok, kapcsolódások) tematikus és történeti megközelítésére.

nemzetközi program BNNX-XNP Nemzetközi program képzése Nappali angol 1 félév BTK
történelem BANB-ITÖ alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali angol 6 félév BTK