Tárgy neve: A magyar őstörténet kutatástörténete szeminárium
Tárgy kódja: BBLTR18600
Óraszám: N: 0/0/0, L: 0/10/0
Felelős szervezeti egység: Régészettudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Kiss Attila

A kurzus a tudományos magyar őstörténeti kutatás időrendi áttekintését adja, egészen visszanyúlva a 18. századig, amikor a piarista és jezsuita szerzetesek révén a forráskritikai szemléletű tudományos kutatás megkezdődött. Áttekinti a honfoglalás kori régészet megindulásával párhuzamban a régészeti őstörténeti kutatások kezdetét, Pósta Béla és a Zichy-expedíciók tevékenységét. A két világháború között Fettich Nándor és László Gyula munkásságát tárgyaljuk részletesen, illetve a „korai” turkológusok, Németh Gyula és Ligeti Lajos elképzelései és régészetre gyakorolt hatásuk is az előadások témája. Az olyan tematikus témák mellett, mint az ugor-török háború vagy a kettős honfoglalás, 1945 utáni időszaktól minden fontosabb őstörténeti iskolát áttekintünk, nem feledkezve meg végül az ún. „őstörténeti csodabogarakról” sem. A kurzus teljesítésének pontos feltétele az alább felsorolt irodalmak elsajátítása és annak nyomán írásbeli feladatsor kitöltése, különös tekintettel régészeti anyagismereti szempontból (pl. vonatkozó képanyag felismerése).
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
Langó Péter: Amit elrejt a föld. A 10. századi magyarság anyagi kultúrájának régészeti kutatása. L’Harmattan Kiadó, Budapest 2007. (342 ps.) ISBN 9789639683952
Róna-Tas András: A honfoglaló magyar nép. Balassi Kiadó, Budapest 1996. (412 ps.) ISBN 9635061064
Mende Balázs Gusztáv (ed.): Research on the prehistory of the Hungarians: A review. Papers presnted at th meetings of the Institute of Archaeology of the HAS, 2003-2004. MTA Régészeti Intézete, Budapest 2006. (404 ps.) ISBN 9637391878
Párhuzamos történetek. Interdiszciplináris őstörténeti konferencia a PPKE Régészettudományi Intézetének szervezésében. Budapest, 2020. november 11–13. / Parallel stories. Interdisciplinary Conference on Hungarian Prehistory, organized by the Institute for Archaeology, PPCU, Budapest, 11–13 November 2020. Eds.: Klima, L. – Türk, A. Studia ad Archaeologiam Pazmaniensiae 23. – Magyar Őstörténeti Kutatócsoport Kiadványok 2. Budapest 2021.
Ajánlott irodalom:
Fodor István: Őstörténeti viták és álviták. in: Csodaszarvas IV. Budapest 2012. (pp. 125−146)
Szabados György: A magyar történelem kezdeteiről. Az előidő-szemlélet hangsúlyváltásai a XV–XVIII. században. Balassi Kiadó, Budapest 2006. ISBN 9635066856
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudás
A kurzus segít elsajátítani a korszak szakirodalmában való tájékozódás kompetenciáját, és az elemző kutatástörténet révén a módszertani és szakmai megközelítések, viták okait, hátterét.
b) képesség
A korszakkal kapcsolatos kutatástörténet, szakirodalom értelmezése, önálló elemzés és véleményformálás képessége.

régészet BALB-XRE alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév BTK