Tárgy neve: A modern Európa története (1850- 1990)
Tárgy kódja: BBNTÖ02800A
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Az oktatás nyelve: angol
Felelős szervezeti egység: Történettudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Bank Barbara

A szeminárium a hasonló elnevezésű kollokviumi tantárgyra épül rá. Politika-gazdaság- és társadalomtörténet. Hogyan változik Európa, az európai hatalmi erőegyensúlyok a 19. század második felében. Hogyan befolyásolják a hatalmi erőket a technológiai újítások az iparban, gazdaságban? Hogyan terjeszkednek birodalmak, és szereznek vállalatok monopóliumokat idegen országokban? Hogyan változik meg a gyarmatosítás természete? Mindezen tényezők a 20. században hogyan jelennek meg és miként alakul át a világháborúk és diplomáciai, gazdasági egyeztetéseken keresztül a világ kétpólusúvá? Hogyan értelmezhető Sztálinnak „a háború megváltozott természete” kifejezése és ezzel összefüggésben milyen kihívások, gazdasági, társadalmi és politikai problémák, változások érik a 20. században Európa és a világ országait. A kétpólusú világ miként omlik össze és mi következik utána? Ezekről a kérdésekről, témákról kell a hallgatóknak bemutató előadásokat készíteni, amelyen a tárgyi tudásán kívül a kommunikációs készségeiről és a kreativitásáról is tanúbizonyságot kel adnia.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Paul Johnson: Modern Times: A History of the World from the 1920s to the Year 2000 (Phoenix Giants) Paperback – Import, January 1, 1999 (ISBN 0753808269)

Paul Kennedy: The Rise and Fall of Great Powers. Vintage, 1989. (ISBN-10: 0679720197)

Henry Kissinger: Diplomacy. The seminal work on foreign policy and the art of diplomacy. Simon & Schuster, New York, 1995. (ISBN: 0671510991)

Henry Kissinger: World Order. Penguin, 2015. ISBN: 0143127713

Huntington, Samuel P., The Clash of Civilizations and the Remaking of World Order, New York, Simon & Schuster, 1996 ISBN 0-684-84441-9

Black Book of Communism (Nicolas Werth, Jean-Louis Panné, Jean-Louis Margolin, Karel Bartos˘ek, Andrzej Paczkowski) Harvard University Press, 1999. ISBN: 0674076087

(Magyarul A kommunizmus fekete könyve Budapest, 2000. ISBN: 963-9175-09-9)

Anne Applebaum: Ir

on Curtain: The Crushing of Eastern Europe, 1944-1956. Penguin Books, 2012 ISBN 978-0-713-99868-9. (Magyarul Vasfüggöny. Kelet-Európa megtörése, 1944-1956; ford. Szabó Hedvig; Európa, Bp., 2014.)

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

tudása

- a hallgató megismeri az adott témához/időszakhoz kapcsolódó legfontosabb eseményeket, helyeket, neveket és dátumokat

- a hallgató találkozik az adott témához/időszakhoz kapcsolódó legfontosabb forrásanyaggal és szakirodalommal