Tárgy neve: A múzeum mint gyűjtemény
Tárgy kódja: BMNSM11400M
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Felelős szervezeti egység: Filozófiai és Művészettudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Bencze Ágnes

A szeminárium célja, hogy a hallgatókat bevezesse künbö aktuális muzeológiai problékba. Olyan múzeumszociológiai, műrgyvédelmi, modern múzeumészeti, kiállísrendezési kérdések kerülnek napirendre, amelyek elengedhetetlenek a hallgatók kébbi múzeumi munkájukban. Megismerkedünk a fontosabb nagyvárosok múzeumi rendszerével, urbanisztikai kontextusával. Alkalmanként éppen aktuális kiállísokat látogatunk, melyeken keresztül a muzeológia gyakorlati kérdései kerülnek elő.

A 25 legfontosabb telező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

György Péter: Múzeum. A tanuló-ház. Múzeumelméleti esettanulmányok. MúzeumCafényvek, 2013

Kovács Dániel: Csodák, receptek, anomáliák. Bilbao, Berlin, Párizs hatása múzeum és észet viszonyára. zeumcafé 58. 2017.

Ébli Gábor: Free entry. A műszet közfogyasztál a londoni múzeumok példán. In: Uő: Hogyan alapítsunk múzeumot? Vince kiadó, 2011

Ébli Gábor: A kultúrpolitika műszete: Berlin, Változó állandó kiállísok Londonban. In: Uő: Az antropologizált múzeum. Typotex, 2005

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakíhoz a tantárgy jellemzően, érdemben hozzárul

a)    tudása

Elsajátotta az étett és a műszeti ökség védelmével, a műalkotások

megőrzével, gondozával és közvetível kapcsolatos alapvető muzeológiai ismereteket.

b) képességei

- a hallgató e kurzus rén szerez a kébbi pályaorientációhoz nélküzhetetlen, közvetlen gyakorlati tapasztalatokat

művészettörténet BMNB-XMU mesterképzés (MA/MSc) Nappali magyar 4 félév BTK