Tárgy neve: A pénzügyi intézményrendszer és működése
Tárgy kódja: BMLGP01000M
Óraszám: N: 0/0/0, L: 10/0/0
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Gondoskodáspolitikai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Schlett András

A tantárgy célja az, hogy a hallgatók megismerjék hogyan épül fel egy modern és fejlett piacgazdaság pénzügyi intézményrendszere. Ezen túl megismerésre kerülnek a hazai pénzpiaci jellemzők és sajátosságok. A hallgatók megismerhetik az egyes intézménytípusok működési logikáit, előnyeit, hátrányait, kockázati és egyéb jellemzőit, helyüket a megtakarítások és hitelek kezelésében, a tranzakciók biztosításában.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kötelező irodalom:

Kovács Tamás, Szóka Károly, Varga József (szerk.): Pénzügyi intézményrendszer Magyarországon 2019, Sopron, Soproni Egyetemi Kiadó, 2019. ISBN 9789633343357

Erdős Mihály, Mérő Katalin: Pénzügyi közvetítő intézmények – bankok és intézményi befektetők, Budapest, Akadémiai Kiadó, 2010. ISBN 9789630589604

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Ismeri a gondoskodáspolitika általános működési elveit, értékeit, technikáit, különböző modelljeit, finanszírozási mechanizmusait és dilemmáit.

Tisztában van a posztmodern társadalmak kihívásaival, az integráció és globalizáció kérdéseivel.

Ismeri a közösségi és az uniós szociálpolitika történetét, a szociális jogosultságok és a szociális koordináció viszonyait.

Tisztában van a jogi alapfogalmakkal, és az ágazatra vonatkozó speciális jogszabályi előírásokkal, valamint alapvető pénzügyi, gazdasági és minőségbiztosítási ismeretekkel

rendelkezik.

b) képességei

Képes kreatív és projektszemléletű gondolkodásra, pályázatok előkészítésére, végrehajtására.

Képes a bonyolultabb társadalmi folyamatok átlátására és nyomon követésére.

Képes felmérni a feladatai ellátáshoz szükséges erőforrásokat.

c) attitűdje

Operatív szemlélet jellemzi.

Analizáló – szintetizáló és összefüggések feltárására képes.

d) autonómiája és felelőssége

Biztosítja a rábízott szervezet megfelelő működését.

A tevékenységét szabályozó előírásokat és utasításokat pontosan betartja, kötelezettségei megfelelő ellátásáért személyes felelősséget vállal.

gondoskodáspolitikai tanulmányok BMLT-XGPT mesterképzés (MA/MSc) Levelező magyar 4 félév BTK