Tárgy neve: A tanítóhivatali megnyilatkozások tipológiája és tekintélye
Tárgy kódja: KJSZA.49:1
Óraszám: N: 1/0/0, L: 0/0/0
Követelmény típus: Beszámoló (háromfokozatú)
Felelős kar: HTK
Felelős szervezeti egység: Közigazgatási Tanszék
Tárgyfelelős oktató: Dr. Szabó Péter

A tanítóhivatali megnyilatkozások tipológiája és tekintélye

Tematika: Bevezetés; 1. A tanítóhivatalról szóló doktrína fejlődése a skolasztika koráig; 2. A tanítóhivatalról szóló doktrína kibontakozása az I. Vatikánumig; 3. Az I. Vatikáni Zsinat magisztériumról szóló dogmatikai tanítása, a korabeli doktrína, továbbá az 1917-es kodifikáció és kora; 4. A II. Vatikáni Zsinat mint fejlődési fázis (LG 25), illetve a decl. Mysterium Ecclesiae (1973); 5. A tanítóhivatal szabályozása a második kodifikációban: CIC’83/CCEO’90; 6. A litt. ap. Ordinatio sacerdotalis és az enc. Evangelium vitae mint a rendes egyetemes tanítóhivatal dokumentumai; 7. Elméleti elmélyítés és jogszabályi kiegészítés: mp. Ad tuendam fidem és a „magisztériumról szóló magisztérium” évtizede; 8. Az egyszerűen hiteles tanítóhivatali megnyilatkozások fajai és tekintélye; 9. A szupraepiszkopális szervek tanítóhivatali illetékessége, különös tekintettel a püspöki konferenciákra (mp. Apostolos suos, 1998); 10. A tanítóhivatali megnyilatkozások teológiai rendszerezése: jelzetek és szankciók; 11. A tanítóhivatal kérdése az ortodoxiában; 12. Összefoglalás: a tanítóhivatali megnyilatkozások fajai, a megfelelő krisztushívői válaszok (és az ennek hiányában kilátásba helyezett kánoni szankciók), valamint az egyes megnyilatkozási típusokról szóló tanítóhivatali doktrína tekintélye.

Irodalom: F. Ardusso, Magistero ecclesiale: il servizio della Parola, Cinisello Balsamo [MI] 1997; D. Salachas, Il magistero e l’evangelizzazione dei popoli nei Codici latino e orientale, Bologna 2001; C. Errázuriz, Il “Munus docendi Ecclesiae”: diritti e doveri dei fedeli, Mi

lano 1999; G. Nedungatt (ed.), A Guide to the Eastern Code, A Commentary on the Code of Canons of the Eastern Churches (Kanonika 10), Roma 2002; T. Green, The Teaching Function of the Church: A Comparison of Selected Canons in the Latin and Eastern Codes, The Jurist 55 (1995) 93–140; Diccionario General de Derecho Canónico, J. Otaduy – A. Viana – J. Sedano (dir.), Navarra 2012; F. Sullivan, Magisterium. Teaching Authority in the Catholic Church, Dublin 1983; Id., Creative Fidelity: Weighing and Interpreting Documents of the Magisterium, Dublin 1996; U. Betti, La dottrina sull’episcopato nel capitolo III della costituzione dommatica Lumen Gentium, Roma 1968; Congregatio pro Doctrina Fidei, „Mysterium Ecclesiae”. Dichiarazione e commenti (Documenti e studi 2), Città del Vaticano 1993; Id., Dall’„Inter insigniores” all’„Ordinatio sacerdotalis”. Documenti e commenti (Documenti e studi 6), Città del Vaticano 1996; Id., „Donum veritatis”. Istruzione e commenti (Documenti e studi 14), Città del Vaticano 1993; Id., Nota dottrinale illustrativa della formula conclusiva della «Professio fidei» [29 giugno 1998].

Hittudományi Doktori Iskola képzése (Kánonjogi Program) HDNH-KKJX Doktori képzés (PhD/DLA) (Nftv. 114 (2)) Nappali magyar 8 félév HTK
katolikus kánonjogász HMNH-KKJ mesterképzés (MA/MSc) Nappali magyar 4 félév HTK
részismeret megszerzésére irányuló képzés HRNH-KKJ Részismeret Nappali magyar 2 félév HTK