Tárgy neve: A vallás és család kapcsolódási területei
Tárgy kódja: BMNPS04500M
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Pszichológiai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Matuszka Balázs

A kurzus a család és a vallás kapcsolata újabb tudományos vizsgálatainak összegző áttekintésére vállalkozik. Neo-funkcionalista keretben érinti a család és vallás kapcsolatának történetét, biológiai és pszichológiai vonatkozásait, valamint a családi rituálék és „mítoszok” jelentőségét és családterápiás szerepét. A hallgatók elsajátíthatják a család és vallás kapcsolatának rendszerszemléletű tanulmányozásának készségét, valamint jártasságot szereznek a téma szakirodalmának feldolgozásában. A kurzus Swenson: Religion and Family Links című könyvére épül, s annak tematikáját követi.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kötelező irodalom:

SWENSON, D. (2008) Religion and Family Links: Neofunkcionalist Reflections. Springer, New York.

MAHONEY, A.; TARAKESHWAR, N. (2005) Religion’s Role in Marriage and Parenting in Daily Life and during Family Crises. In: Paloutzian, R. F. & Park, C. L. Handbook of the Psychology of Religion and Spirituality. The Guilford Press, New York

Ajánlott irodalom:

GARRETT, W. R. (1988) The Protestant Ethics and the Spirit of the Modern Family. Journal for the Scientific Study of Religion, 37 (2), 222-233.

NEWMAN, J. (2001) Biblical Religion and Family Values. Westport, CT: Praeger.

BROWNING, D. S.; GREEN, M. C.; WITTE JR., J.  (2006) Sex, Marriage, and Family in World Religions. New York: Columbia University Press.

pszichológia BMNB-XPS mesterképzés (MA/MSc) Nappali magyar 4 félév BTK