Tárgy neve: Anglophone Societies in Historical Contexts
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Angol-Amerikai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Karáth Tamás László

A kurzus célja a jelenkori brit társadalom és a hozzá történelmileg szoros és különleges kapcsolattal kötődő más angol nyelvű társadalmak működését, kultúráját, identitását és globális szerepét meghatározó történelmi folyamatok elemzése. Az előadás nem egy bevezető jellegű kronológiai áttekintést kíván nyújtani a Brit-szigetek kultúráinak és nemzeteinek történelméről, hanem a brit identitás létrehozásában részt vevő angol, walesi, skót és ír nemzetek kölcsönhatásaira és együttélésére fókuszál. Ennek keretében különös hangsúllyal tárgyalja azokat a folyamatokat, melyek különböző „vállalkozásokban” egyesítették a Brit-szigetek népeit (gyarmatosítás, transzatlanti, ill. globális kereskedelem, ipari forradalom, kormányzati intézményrendszerek modern kori reformjai, diplomáciai szövetségek, valamint nyelvi és kulturális export). Az előadás kitekint a brit történelem Európán kívüli hatásaira, a Brit Gyarmatbirodalom és a Nemzetközösség társadalmi és kulturális örökségére, valamint az egykori gyarmatok és domíniumok és a mai Egyesült Királyság kapcsolatrendszereit alakító nemzetközi politikai, gazdasági és kulturális tényezők szerepére. Az Egyesült Királyság 1945 utáni globális szerepét és a brit identitást jelentősen átalakító történelmi folyamatok (bipoláris világrendszer, különböző államfelfogások és közgazdasági kurzusok, globális válságok, politikai decentralizáció: devolúció, alkotmányos reformok, Észak-Írország státuszának változása és a skót függetlenség kérdése) mind olyan lehetséges kiindulópontjai e kurzus tematikájának, melyek egyszerre teszik lehetővé egy-egy politikai, gazdasági, társadalmi és kulturális jelenség történelmi gyökereinek és jelenkori brit diskurzusainak áttekintését. A tematika feldolgozását segítik a vizsgára kitűzött forrásszövegek. A kurzus elsősorban a hallgatók elemzői kompetenciáját kívánja fejleszteni a társadalmi diskurzusok feltárásával, azok nagyobb történelmi ívekben való elhelyezésével, valamint egy-egy aktuális brit társadalmi probléma komplexitásainak feltérképezésével.

A 3-5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, oldalak, ISBN)

Kötelező irodalom:

Arnold-Baker, Charles, The Companion to British History, London: Routledge, 2001, ISBN: 978-041-5185-83-7

Haigh, Christopher (ed.) The Cambridge Historical Encyclopedia of Great Britain and Ireland, Cambridge, Cambridge University Press, 1990, ISBN: 978-052-1395-52-6

Morgan, Kenneth O. (ed.) The Oxford History of Britain, 2nd revised edition, Oxford, Oxford University Press, 2001, ISBN: 978-019-2801-35-7

Ajánlott irodalom:

Black, Jeremy, A History of the British Isles, Basingstoke: Palgrave MacMillan, 1996, ISBN: 978-031-2160-63-0

Kearney, Hugh, The British Isles: A History of Four Nations, Cambridge, Cambridge University Press, 1995, ISBN: 978-052-1484-88-6

Louis, Roger (ed. in chief) The Oxford History of the British Empire, vols. 2-4, Oxford, Oxford University Press, 2001, ISBN: 978-019-8205-63-0, 978-019-9246-78-6, 978-019-9246-79-3

anglisztika BMNB-IAN mesterképzés (MA/MSc) Nappali angol 4 félév BTK
nemzetközi program BNNX-XNP Nemzetközi program képzése Nappali angol 1 félév BTK