Tárgy neve: Antropológia és Archeozoologia - Archeobotanika
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Felelős szervezeti egység: Régészettudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Mende Balázs Gusztáv

Az emberi test dekompozíciója, az eltemetés prezervációs tényezői. Általános csonttan: anatómiai nómenklatúra, iránymegjelölések az emberi testen. A csontozat fejlődése-növekedése, alapvető szövettana. Részletes osteológiai tájanatómia: koponya csontjai, törzs és a végtagok csontozata. A fogazat anatómiája és fejlődése. Az elhalálozási életkor és a morfológiai sexus meghatározásának csontanatómiai-élettani alapjai.

A tantárgy ismeretanyaga felöleli az archaeozoológiai kutatás történetét, módszertanát (különös tekintettel az alapvető csonttani ismeretekre) és a vizsgálatok eredményeinek felhasználási lehetőségeit az állattartás, a vadászat, a táplálkozás és nyersanyaghasználat történetének régészeti vonatkozásában. A kurzus teljesítésének pontos feltétele az alább felsorolt irodalmak elsajátítása és annak nyomán számonkérés, különös tekintettel embertani szempontból (pl. vonatkozó ábraanyag felismerése).

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kötelező irodalom:

Általános és részletes csonttan. Egyetemi jegyzetanyag régészhallgatók részére. https://ri.abtk.hu/images/letoltes_publ/mende.balazs/csonttan_2.pdf

Paleoantropológiai metodikák. Egyetemi jegyzetanyag régészhallgatók részére https://ri.abtk.hu/images/letoltes_publ/mende.balazs/metodus_1.pdf

Simon Mays: The Archaeology of Human Bones - 3rd Edition. Routledge, London 2021 (452 ps.) ISBN 9781138045675

Bartosiewicz László: Régenvolt háziállatok. L’Harmattan Kiadó, Budapest 2006. (224 ps.) ISBN 9637343490

Bartosiewicz László: A h&aacu

te;ziállatok régészete. in: Visy Zsolt (szerk.): Magyar régészet az ezredfordulón. Nemzeti Kulturális Örökség Minisztérium Teleki László Alapítványa, Budapest 2003. (pp. 60 - 64)

ISBN 96386291077

Diane Gifford-Gonzalez: An Introduction to Zooarchaeology. Springer, Chem 2020. (611 ps.) ISBN 9783319-65680-9

Ajánlott irodalom:

M. Anne Katzenberg-Shelley R. Saunders (ed.): Biological Anthropology of the Human Skeleton. Wiley-Liss, 2000. (680 ps.) ISBN 0471316164

Vörös István: Vadászott állatok. in: Visy Zsolt (szerk.): Magyar régészet az ezredfordulón. Nemzeti Kulturális Örökség Minisztérium Teleki László Alapítványa, Budapest 2003. (pp. 56 - 60)

ISBN 96386291077

Vörös István: Történeti állattani tudnivalók. in: Ilon Gábor (szerk.): A régésztechnikus kézikönyve I. Panniculus Régiségtani Egylet, Szombathely 2002. (pp. 265-279) ISBN 9632022068

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudás

Az ember csontanatómiájának ismerete.

Temetési rítusok, azok régészeti kontextusa.

A dekompozíció és a prezerváció fizikai és kulturális vetületei.

A régészeti állattani kutatások alapvető módszereinek elsajátítása, az archaeozoológiai leletek értelmezési készsége, csonthatározási gyakorlat.

b) képesség

Régésztechnikusi kompetenciák: temetők/temetkezések feltárása sírbontás és rajzolás.

Az eltemetés körülményeinek ismerete.

Alapvető paleoantropológiai készségek: a nem és az elhalálozási életkor meghatározásának alapjai.

A kurzus során fejlődik a hallgatók elemző szemlélete.

Nincs megjeleníthető adat