Tárgy neve: Architecture of the Roman Empire
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Régészettudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Beszédes József Zorán

A tantárgy célja a római építészettörténet általános jellemzőinek, fejlődési sajátosságainak felvázolása, valamint a római kori épített örökség jelentősebb emlékeinek megismertetése a hallgatókkal. A kurzus során a római építészet etruszk és görög alapjainak tárgyalása mellett a rendelkezésre álló római kori írott források áttekintésére is sor kerül. A történeti áttekintést követően tematikus felépítésben kerül sor a római épülettípusokra, urbanisztikai- és hadi építészet sajátosságaira vonatkozó ismeretek átadására.

A 2-5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező irodalom:

J. B. Ward Perkins: Roman Imperial Architecture. Yale University Press, London, 1992. ISBN 9780300052923

P. Schollmeyer: Handbuch der antiken Architektur. Philipp von Zabern, Darmstadt/Mainz, 2013. ISBN 978 3-534-23160-7

Póczy K: Közművek a római kori Magyarországon. Műszaki Könyvkiadó, Budapest, 1980. ISBN 963 10 2693 0

Hajnóczi J. Gy: Pannónia római romjai. Műszaki könyvkiadó, Budapest, 1987. ISBN 9631068110

Hajnóczi J. Gy: Az építészet története. Ókor II. Klasszikus kultúrák. Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest, 2003. ISBN 9789631944464

Ajánlott irodalom:

A. Boëthius: Etruscan and Early Roman Architecture. Yale University Press, London, 1992. ISBN0300052901

M. Wheeler: Roman Art and Architecture. Thames and Hudson, 1994. ISBN 0-500-20021-1

H. Stierlin: The Roman Empire. Taschen’s World Architecture. Volume 1. From the Etruscans to the Decline of the Roman Empire. Köln, 1996. ISBN 3-8228-8562-2

Á. Kiss: Pannonische Architekturelemente und Ornamentik in Ungarn. Akadémia Kiadó, Budapest, 1987. ISBN 9630541483

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetencia-elemeknek (tudás, képesség stb., KKK 8. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

a) tudása

Jó ismeretekkel rendelkezik tudományterületének és határtudományainak jellemző kutatási kérdéseit, elemzési és értelmezési módszereit illetően.

Az adott régió történelmének és anyagi kultúrájának ismerete az antik korban.

b) képességei

Képes önállóan, vagy egy kutatócsoport tagjaként a felderített, vagy feltárt régészeti jelenség és leletanyag tudományos feldolgozására.

Saját szakterületén képes a kulturális jelenségek és folyamatok elemzésére, az egymással kapcsolatban álló, és egymásra épülő közösségek és társadalmak megformálódásának és működésének kritikai értelmezésére.

Képes kritikusan elemezni a magyar és európai identitás múltbeli előzményeit és a múltképek jelenben gyökerező konstrukcióit.

A szakirodalomból szerzett információk kritikus elemzése, feldolgozása.

Információk, érvek és elemzések különböző szempontok szerinti bemutatása, átgondolása.

Összehasonlító analitikai és differenciálási készség fejlesztése.

c) attitűdje

Munkája és kutatásai során figyelembe veszi a kulturális jelenségek történeti, kulturális és társadalmi meghatározottságát.

Tudatosan és kritikusan képviseli a magyar és európai értékeket, a kulturális, vallási és társadalmi sokszínűség fontosságát.

Igénye van az Európán kívüli kultúrákra vonatkozó ismereteinek továbbfejlesztésére.

Speciális szakmai érdeklődése elmélyült, megszilárdult.

Nyitott saját tudományterületének interdiszciplináris megközelítéseire.

Törekszik arra, hogy szakmai kommunikációjában a normáknak megfelelően nyilvánuljon meg.

Szem előtt tartja résztémájának szakmai és társadalmi összefüggéseit.

Önműveléssel, önfejlesztéssel folyamatosan törekszik szakmai nyelvtudásának elmélyítésére, új képességek kialakítására, képzési területük belső törvényszerűségei megértésének elmélyítésére.

d) auto

nómiája és felelőssége

Tudatosan reflektál saját történeti, kulturális beágyazottságára.

Felelős európaiként képviseli szakmai és szellemi identitását.

Munkája során kezdeményezi a nemzetközi szakmai közösségekkel, vitapartnerekkel való kooperációt.

Kritikus tudatosság jellemzi szakmájához kapcsolódó kérdésekben.

Felelősen képviseli azon módszereket, amelyekkel szakterületén dolgozik, és elfogadja más tudományágak autonómiáját, módszertani sajátosságait.

anglisztika BANB-IAN alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali angol 6 félév BTK
anglisztika BMNB-IAN mesterképzés (MA/MSc) Nappali angol 4 félév BTK
nemzetközi program BNNX-XNP Nemzetközi program képzése Nappali angol 1 félév BTK
nemzetközi tanulmányok BMNT-INT mesterképzés (MA/MSc) Nappali angol 4 félév BTK