Tárgy neve: Az anyanyelvi és irodalmi nevelés elmélete
Tárgy kódja: BMNMA01100M
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Vitéz János Tanárképző Központ
Tárgyfelelős oktató: Eck Júlia

A tantárgy átfogó ismereteket nyújt a szakmetodika elméleti és gyakorlati kérdéseiről a magyar nyelv és irodalom tanításának területén. Tárgyalja a modern, kommunikatív szemléletű anyanyelv- és irodalompedagógia célkitűzéseit és módszertanilag megalapozott tervezését, az anyanyelvi készségek és képességek (beszéd, beszédértés, olvasás, szövegértés, szövegalkotás), az irodalomolvasás, valamint a tanulási képesség fejlesztésének korszerű eljárásait. Az előadások segítik a hallgatók magyartanári nézőpontjának, szemléletmódjának kialakulását és a szakmai orientációt.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Bicskeiné Zsulán Julianna: A középiskolai anyanyelvi tantárgy-pedagógia vázlata. Szeged, JATEPress, 1998. (egyetemi jegyzet)

Gordon Győri János (szerk.): Irodalomtanítás a világ kilenc oktatási rendszerében. Budapest, Pont Kiadó, 2003. 15-27., 225-235.o. ISBN 963931268.;

Hatályos NAT (általános bevezető és a tan