Tárgy neve: Az egyházjog teológiája 2
Felelős kar: HTK
Felelős szervezeti egység: Alkotmányjogi Tanszék
Tárgyfelelős oktató: Dr. Szuromi Szabolcs

Tematika: 1. Az egyházjog-teológia fogalma és alakulása; 2. Az egyházjog-teológia funkciója az Egyházban; 3. Rudolph Sohm problémafelvetése; 4. Az új Izrael eszme és teológiai tartalma; 5. A krisztusi feladat folytatása mint intézményesítő tényező; 6. Az ige és a szentségek mint intézményesítő tényezők; 7. Az Egyház mint Krisztus megtestesülésének folytatása; 8. Az Egyház szentségi jellege; 9. Az Egyház jogi szerkezetének egyes teológiai értékű alapelemei; 10. A kánoni jogrend egyes sajátosságai; 11. Vallásszabadság az Egyházban; 12. A szakrális látásmód módszertani szükségszerűsége az egyházjogban.

Tankönyv: ERDŐ P., Az egyházjog teológiája intézménytörténeti megközelítésben (Egyház és jog 2), Budapest 1995.

Irodalom: CORECCO, E., Théologie et droit canon, Fribourg 1990; HERVADA, J., Diritto costituzionale canonico, Milano 1989; KUHN, CH., Die theologische Begründung des Kirchenrechts in der Münchner Schule. Eine kritische Auseinandersetzung (Studia Theologica Budapestinensia 2), Budapest 1991; ÖRSY L., Egyházjog és teológia, Róma 1977; Ua., Theology and Canon Law: New Horizons in Legislation and Interpretation, Collegeville MN 1992; SZUROMI Sz.A., Hans Urs von Balthasar ekkleziológiai koncepciója és a hitletétemény, in Communio 14 (2006/1-2) 92-99; SZUROMI Sz.A., Tekintély és szentségi jelleg a katolikus egyházban (Egyházjog-teológiai vázlat), in Teológia 42 (2008) 236-249. SZUROMI Sz.A., Authority and sacramentality in the Catholic Church (A Canonical-Theological Schema), in Jus divinum (XIII Congresso Internazionale di Diritto Canonico, 17-21 settembre 2008, Venezia), Venezia 2010. 1143-1163.

Hittudományi Doktori Iskola képzése (Kánonjogi Program) HDNH-KKJX Doktori képzés (PhD/DLA) (Nftv. 114 (2)) Nappali magyar 8 félév HTK
katolikus kánonjogász HMNH-KKJ mesterképzés (MA/MSc) Nappali magyar 4 félév HTK
részismeret megszerzésére irányuló képzés HRNH-KKJ Részismeret Nappali magyar 2 félév HTK