Tárgy neve: Az Európai Uniónak a büntetőjog egységesítésére való törekvése
Felelős szervezeti egység: JÁK Doktori Iskola
Tárgyfelelős oktató: Dr. Békés Ádám Gergely

Oktató: Dr. Békés Ádám

Tárgy kódja, neve: JDDO313XA0 Az Európai Uniónak a büntetőjog egységesítésére való törekvése

Oktatás célja:

Az egyre fejlődő és összetettebb nemzetközi bűnözés elleni hatékony fellépés igénye egy egységes alapokon nyugvó ún. európai büntetőjog kialakítása iránti igényhez vezetett. Ezt a folyamatot jelentősen felgyorsította egyrészt az Unió büntetőjogi tárgyú normaalkotási hatásköreit kibővítő Lisszaboni Szerződés hatályba lépése – megteremtve a lehetőséget a kibővülő büntetőjogi tárgyú irányelvek megalkotására –, másrészt az egyre szélesebb hatáskörrel rendelkező uniós intézmények (EUROJUST, EPPO, OLAF) által megszervezett, közös uniós fellépés iránti elvárás a bűncselekmények elkövetőivel szemben. A tárgy célja, hogy a hallgatók megismerjék a hatályban levő uniós büntetőjogi tárgyú szabályozást, különös tekintettel a büntetőjogi tárgyú irányelvekre, valamint az Európai Unió büntetőjogi szempontú egységesítési törekvéseiben szerepet játszó uniós intézményeket.

Tartalma:

Az Európai Unió sajátos felépítéséből és működési rendszeréből eredő, büntetőjog specifikus jellegzetességek, különös tekintettel az uniós intézményeknek (OLAF, EPPO, EUROJUST) és a közösségi jog fejlődésének bemutatása, ismertetve a legújabb uniós normákat, szabályozási struktúrát, az Unió büntetőjogi tárgyú irányelveit.

Tananyag, irodalomjegyzék:

BÉKÉS Ádám: Nemzetek feletti büntetőjog az Európai Unióban. Budapest, HVG-ORAC, 2015.

Az előadások anyaga.

Jog- és Államtudományi Doktori Iskola képzése JDLÁ-JOGX Doktori képzés (PhD/DLA) (Nftv. 114 (2)) Levelező magyar 8 félév JÁK
Jog- és Államtudományi Doktori Iskola képzése JDNÁ-JOGX Doktori képzés (PhD/DLA) (Nftv. 114 (2)) Nappali magyar 8 félév JÁK