Tárgy neve: Az ókor kulturális és társadalmi viszonyai (szeminárium)
Tárgy kódja: BBNTÖ00800A
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Az oktatás nyelve: angol
Felelős szervezeti egység: Történettudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Bácskay András Miklós

A kurzus célja a jelentősebb ókori keleti államok (Egyiptom, Babilónia, Asszíria valamint a hettita birodalom) kulturális és társadalmi viszonyainak vizsgálata A szeminárium során vizsgáljuk az ókori írásrendszereket és nyelveket, a szövegtípusokat és szövegműfajokat valamint az ezeket hordozó tárgyi emlékeket. A kurzus során kiemelt figyelmet fordítunk az ókori keleti államok kulturális hagyományainak lenyomatát őrző tudományos könyvtárakra és archívumokra.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező:

Jack M. Sasson (ed.): Civilizations of the Ancient Near East. Peabody: Hendrickson, 2006, 2181-1296, 2197-2209, 2211-2221, 2265-2278.

Hallo, William W. (ed.): The context of Scripture. vol. 1-4 (kiválasztott források)

James B. Pritchard (ed.): The Ancient Near East. An anthology of texts and pictures. Princeton: Princeton University Press, 1992 (kiválasztott források)

James B. Pritchard (ed.): Ancient Near East in pictures: relating to the Old Testament. Princeton: Princeton University Press, 1994 (kiválasztott források)

Ajánlott:

Van De Mieroop, Marc: Cuneiform texts and the writing of history. London-New York: Routledge 1999.

Olof Pedersén: Archives and libraries in the Ancient Near East, 1500-300 B.C. Bethesda: CDL Press, 1998.

Kuhrt, Amélie: The ancient Near East: c. 3300 - 330 BC. London-New York: Routledge, 1995.

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érde

mben hozzájárul

pl.:

tudása

-megismeri az ókori keleti államok kulturális hagyományának főbb elemeit,

-megismeri az ókori keleti forrástípusokat és szövegtípusokat,

-megismeri az ókori keleti írásrendszereket és nyelveket.

képességei

- képessé válik az ókori keleti epigráfiai és ikonográfiai források értelmezése

anglisztika BANB-IAN alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali angol 6 félév BTK
anglisztika BMNB-IAN mesterképzés (MA/MSc) Nappali angol 4 félév BTK