Tárgy neve: Az SNI pedagógiája-pszichológiája
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Vitéz János Tanárképző Központ
Tárgyfelelős oktató: Horváth Mariann

Gyógypedagógiai és gyógypedagógiai pszichológiai alapismeretek nyújtása a sajátos nevelési igény diagnosztikus kategóriáinak sajátosságairól.

Az integrációs/inklúziós nevelői tevékenység eredményessét meghatározó gyógypedagógiai és gyógypedagógiai pszichológiai törvényszerűgek ismertetése, amely segíti a hallgatókat a kü

="font-family:'Times New Roman';font-size:11pt;">lönleges básmódot igénylő gyermekek/felnőttek megismerében, a pedagógiai folyamatok tervezében.

lyíteni a hallgatók elkötelezettsét, tolerancia és empátia képessét.

Olyan attitűket kialakítani, amelyek képessé teszi őket a szükkel, kollegákkal és más segí szakemberekkel törté együttműsre.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

telező irodalom:

Gordosné Szabó Anna: Bevezető általános gyógypedagógiai ismeretek. Nemzeti Tankönyvkiadó, Bp., 2004.

Illyés Sándor (szerk.): Gyógypedagógiai alapismeretek, ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai iskolai Kar, Budapest, 2000.

Adorján K. Damó E.: A diszlexia veszélyeztetettség és a diszlexia jelenségköre. RAABE Kiadó, 2005.

Wendet, P. H.: A hiperaktív gyermek, serdü és felnőtt. Medicina, Bp., 1997.

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

pl.:

a)    tudása

Tisztában van a sajátos nevelési igényű óvodás- és iskoláskorú gyermekek egyéni differenciáláson alapuló fejlesztésének lehetőségeivel.

b)    képességei

Képes a sajátos nevelési igényű gyermekek és tanulók differenciált fejlesztésére, pszichológiai problémáik felismerésére, valamint a gyógypedagógussal, fejlesztőpedagógussal és gyermekpszichológussal folytatott közös munkára.

óvodapedagógus BANP-VOP alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK
óvodapedagógus [nemzetiségi óvodapedagógus (német)] BANP-XOPN alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK
tanító BANP-VTI alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 8 félév BTK
tanító [nemzetiségi tanító (német)] BANP-XTNN alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 8 félév BTK