Tárgy neve: Az új ateizmus és az új vallásosság kora
Tárgy kódja: HXXF1O0022BX
Óraszám: N: 1/0/0, L: 10/0/0
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: HTK
Felelős szervezeti egység: Pázmány Péter Katolikus Egyetem Hittudományi Kar
Tárgyfelelős oktató: Dr. Gárdonyi Máté Zéta

A kurzus az új ateizmus fogalmát járja körül, ismerteti azokat a szerzőket, akiket az új típusú ateizmushoz szokás sorolni, miközben e fogalom kritikus megvilágítására is sor kerül a régi ateizmusokhoz mérten. Ezzel párhuzamosan mai korunk vallásosságának alapvető tulajdonságai, jellemzői is átgondolásra kerülnek, rávilágítva a vallási újjáéledés és a posztszekularizmus kulcsfontosságú szerepeire.

IRODALOM:

Bullivant Stephen, Ruse Michael (ed.) The Oxford Handbook of Atheism, Oxford University Press, 2015.

Görföl Tibor, Posztszekuláris társadalom? A kereszténység nyilvános jelenlétének megítélése Jürgen Habermasnál, in Sapientiana 2014/1, 33-50.

Habermas, Jürgen, A metafizikai gondolkodás motívumai, in (Lyotard – Habermas – Rorty Hrsg) A posztmodern állapot, Századvég, Budapest, 1993, 179-212.

Langenfeld, A. - Lerch M. (Hg): Theologische Anthropologie, Ferdinand Schöningh, 2018. McGrath, A., Az ateizmus alkonya, Szent István Budapest 2008.

Polkinghorne, John, A tudomány és a teológia kölcsönhatásai – Egyetlen világunk, Kalligram Pozsony 2008.

Puskás Attila, A szekularizáció jelenségének jogosultsága és korlátai a vallási érzés újraéledése korában D. Bonhoeffer és J. B. Metz teológiája alapján, Disszertáció, PPKE- HTK, 2005.

Taylor, Charles, A secular Age, Cambridge – London, 2007.

Tomka M, A vallás a modern világban. A szekularizáció értelmezése a szociológiában, Párbeszéd (Dialógus) Alapítvány, Budapest, 2011.

Válóczy J., A megosztott Logosz – Posztmodern gondolkodás és a kereszténység újrafogalmazásának kísérletei a teológiában, SZIT 2013.

Vattimo, G., Das Zeitalter der Interpratation, in Die Zukunft der Religion (Rorty R. – Vattimo G.), Frankfurt am Main 2006, 49-63.

Vincze K.: Antropológiai és vallásfilozófiai megfontolások. Bernhard Welte keresztény filozófiája, SZIT, Budapest, 2020.

Nincs megjeleníthető adat