Tárgy neve: Az új Oroszország fejlődése 1991 után
Tárgy kódja: BBNSK31600
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Az oktatás nyelve: magyar, orosz
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Közép-Európa Intézet
Tárgyfelelős oktató: Kolontári Attila

A kurzus első, alapvetően a belpolitikai eseményekre fókuszáló része a Szovjetunió utolsó évtizedére és a bomlás időszakára tett rövid történeti kitekintéssel indul, ezt követően megvizsgáljuk Oroszország működését a Jelcin-érában, különös tekintettel a létrejövő orosz demokrácia és kapitalizmus sajátosságaira. A két Putyin-ciklus főbb belpolitikai eseményeit nemcsak az előző időszakkal, de Dmitrij Medvegyev elnökségével, a „tandem” működésével is összevetjük. A következő nagyobb témakört az orosz kül- és biztonságpolitika áttekintése jelenti (beleértve az energiapolitika és a külpolitika viszonyát is), kiemelten is tanulmányozva az orosz-USA, orosz-EU és orosz-kínai viszonyt. Oroszország esetében külön is megvizsgáljuk a központ és a régiók szerepét, mind közigazgatási-adminisztratív, mind pedig biztonságpolitikai oldalról, hiszen az etnikai illetve vallási szeparatizmus és a regionális instabilitás veszélye Oroszország észak-kaukázusi területein akut problémaként jelentkezik. Ehhez a témakörhöz szervesen kapcsolódik az orosz biztonság- és védelempolitika áttekintése, a kilencvenes évek elejétől a 2010. februárjában elfogadott új katonai doktrínáig bezárólag. A félévet két olyan órával zárjuk, melyeken Oroszországnak a közép- és kelet-európai országokhoz fűződő komplex viszonyát vizsgáljuk meg.

A 2-5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező irodalom:

·         Kardos  József, Simándi  Irén (szerk.): Európai politikai rendszerek, Budapest, Osiris Kiadó, 2004, ISBN 963 389 226 0

·         Halász Iván, Az új oroszországi föderalizmus. Régiók és központ viszonya az 1993. december 12-i alkotmányban, JOGTUDOMÁNYI KÖZLÖNY, 1996, 12. sz.

·         Font  Márta, Oroszország története, Budapest, Maecenas kiadó, 1997, ISBN 963-8469-69

·         Sz. Bíró Zoltán, A FÁK-térség. Az integráció politikai esélyei, 2008, http://www.fakprojekt.hu/docs/Sz-Biro_Politikai%20integracio.pdf

·         Szilágyi  Ákos, Oroszország elrablása, Budapest, Helikon, 2001, ISBN 963 208 537 X

·         Babacsenko, Arkagyij, Jelenetek egy háborúból, Budapest, Európa könyvkiadó, 2008, ISBN 978 963 07 8627 0

Ajánlott irodalom:

• Konoczuk, Wojciech, The ’Yukos Affair’, its Motives and implications, Warsaw, OSW, 2006.

·         White, Stephen,  Sakwa, Richard, Hale , Henry E.,  Developments in Russian Politics 7., New York, Palgrave Macmillan, 2010. ISBN 978 0 230 22448 3

·         Brown Archie, Contemporary Russian politics. A reader, Oxford, Oxford University Press, 2001, ISBN 0 19 829999 0

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetencia-elemeknek(tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

a) tudása

megismeri Oroszország 20. század végi és 21. századi nemzeti identitásának fejlődéstörténetét;

tisztában van az orosz történelem és politika néhány jellemző kutatási kérdésével, elemzési és értelmezési módszerével;

a jelenkori orosz társadalom történet- és politikatudományi problémáit Európán kívüli társadalmi, politikai és kulturális jelenségekkel is összefüggésbe tudja hozni.

b) képességei

képes helyesen értelmezni a jelenkori orosz nyelvű kulturális jelenségeket és azok történeti beágyazottságát;

képes átlátni a jelenkori orosz identitásképző nemzeti diskurzusok felépítését és működését;

képes az orosz birodalmi tudat jelenkori megnyilvánulásait az Európán kívüli kultúra és eszmerendszer szempontjából helyesen értelmezni.

szlavisztika [lengyel] BANB-XSL alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK
szlavisztika [orosz] BANB-XSO alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK