Tárgy neve: Banking and Securities Regulation
Tárgy kódja: JOPU420NA0
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/2/0
Az oktatás nyelve: angol
Követelmény típus: Beszámoló (háromfokozatú)
Felelős kar: JÁK
Felelős szervezeti egység: JÁK Pénzügyi Jogi Tanszék
Tárgyfelelős oktató: Dr. Szabó Ildikó

Bankszabályozás és értékpapírok

Oktatás célja:

Tudása: A hallgatók ismerjék meg a banki működésre vonatkozó fogalmakat és azok kialakulásának történeti hátterét. Álljanak rendelkezésükre azok az átfogó banki ismeretek, amelyek a pénz- és tőkepiac területén a szabályos, jogkövető magatartás tanúsítására, és az értékpapír-piacok részletekben történő megértésére alkalmassá teszi őket.

Képességei: Képes arra, hogy a kellő szakmai elhivatottság birtokában és a szakmai és emberi standardok szerint szolgálja a közjót és a köz érdekét a pénz- és tőkepiac, valamint értékpapírpiac tekintetében. Képes tervezési, stratégiai, elemzési és vezetői feladatokkal összefüggő banki folyamatokban és döntésekben részt venni.

Attitűdje: Szem előtt tartja a mindenkori közjót és közérdeket a pénz- és tőkepiac, valamint értékpapírpiac tekintetében. Együttműködik másokkal a problémamegoldásban.

Autonómiája és felelőssége: Felelősséget érez a pénz- és tőkepiaci, valamint értékpapír-piaci tevékenységgel járó munka következményei iránt.

Tantárgy tartalma:

• Bankszabályozás fogalmai
  • Bankszabályozás fejlődésének történeti háttere
  • Pénzügyi Intézmények
  • Jegybanki működés, szabályozás
  • Európai Monetáris Unió létrejötte, működése
  • <

span style="font-family:'Times New Roman';font-size:11pt;">Bankunió célja, pillére, felépítése, működése

• Értékpapírok
  • Tőzsde
  • Banki szolgáltatások, szerződések
  • Hitelszerződés felépítése
  • Hitelszerződés típusai

Számonkérési és értékelési rendszere:

Félévközi feladatok: esszé írása, prezentáció tartása

Számonkérés: Írásbeli vizsga

Irodalom:

• Alexander Kern: Principles of Banking Regulation. Cambridge. 2019. (ISBN: 9781108447973.)
  • Thomas F. Cargill: Financial System, Financial Regulation and Central Bank Policy. Cambridge University Press, 2017. (ISBN: 9781107689763)
  • John Armour, Daniel Awrey, Paul Davies, Luca Enriques, Jeffrey N. Gordon, Colin Mayer, Jennifer Payne: Principles of Financial Regulation. Oxford University Press, 2016. (ISBN: 9780198786481)
  • Polouček, Stanislav: Financial Regulation and Supervision in the After-Crisis Period. Silesian University in Opava, 2014. (ISBN: 9788072488926)

igazságügyi igazgatási JANJ-II alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév JÁK