Tárgy neve: Beyond Secular Faith. Feast – Theological and Philosophical Reflections on Temporality of the Sacred
Tárgy kódja: HXXTOF
Óraszám: N: 1/0/0, L: 13/0/0
Felelős kar: HTK
Felelős szervezeti egység: Pázmány Péter Katolikus Egyetem Hittudományi Kar
Tárgyfelelős oktató: Szalay Mátyás

Nem egy változó korban élünk, hanem a változás korszakában. Felvetődik a kérdés: hogyan hat a posztmodern fluiditás, az idő szekularizálódása és profanizációja a szent idő értelmezésére és megtapasztalására? Amikor már nem a liturgia, a liturgikus idő s időélmény az, ami meghatározza a világi cselekvés elvét, az időtapasztalatok egyszerre válnak egysíkúvá és töredezetté. Ahhoz, hogy újra visszakaphassuk az időélmény teljességét s komplexitását, újra kell gondolnunk a nyugati bölcseleti hagyományt, legalább is érdemes megvizsgálnunk annak néhány fordulópontját tekintettel az idő teológiai és filozófiai megközelítésére. Egyvalami azonban bizonyos: azon fogalmi és nyelvi kategóriák, amelyek segítésével a nyugati hagyományon belül az időről elmélkedünk, beleértve annak legfrissebb fejleményeit is, elválaszhatatlanok attól, hogy a Krisztus-esemény, a Megtestesülés, Isten megjelenése az emberi történelemben gyökeres kihívás elé állította és átformálta minden, az idő megragadására irányuló értelmi megközelítésünket.

A különféle filozófiai és teológiai diszciplinákat képviselő, nemzetközi tanári karral együtt arra hívjuk meg a hallgatókat, hogy ne csak átelmélkedjék velünk az idő bölcseleti történetének kulcsfontosságú eseményeit, hanem maguk is gondos és rendszeres formában (egy a tanárok által vezetett kutatási dolgozat keretein belül) reflektálva ezekre egzisztenciálisan is igyekezzenek visszatalálni a szent idők teljes tapasztalatához.

Kötelező irodalom:

- Martinez, F.J. (2008). Beyond Secular Reason. Nuevo Inicio. Granada. ISBN 9788493476007 (Beyond Secular Reason (secondspring.co.uk)

le="font-family:'PT Sans';font-size:10pt;">)

-Boersma, H. (2013), Embodiment and Virtue in Gregory of Nyssa. Oxford University Press, 19-52.

Aristotle, De Anima, Book II, Part 4. ISBN 9780199641123

Taylor, C. (2009). The Polysemy of the Secular, “Social Research”, 76 (4), 1143-1166

-Eliot, TS. (1943). Four Quartets. Harcourt, New York, ISBN10: 0151330530

- Bruns, G.L. (2002). The concepts of art and poetry in Emmanuel Lévinas’s writings. In: The Cambridge Companion to Lévinas. Szerk. Simon Critchley és Robert Bernasconi. Cambridge University, Cambridge, 206-233. ISBN 9780521665650