Tárgy neve: Case law of the European Court of Human Rights in relation with criminal law
Tárgy kódja: JOBJ40PXA0
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/2/0
Az oktatás nyelve: angol, magyar
Követelmény típus: Beszámoló (háromfokozatú)
Felelős kar: JÁK
Felelős szervezeti egység: JÁK Büntető Anyagi, Eljárási és Végrehajtási Jogi Tanszék
Tárgyfelelős oktató: Dr. Békés Ádám Gergely

Az Emberi Jogok Európai Bíróságának büntetőjogi tárgyú esetjoga

Oktatás célja:

Az oktatás célja (a KKK 7.1.1. és 8.1.1. pontjában foglalt elemekre is kitérve):

Oktatás célja:

Az Emberi Jogok Európai Bírósága az esetjogának eredményei a magyar jogalkotásban is tetten érhetőek az új eljárási törvényben és a büntető törvénykönyveben. A tárgy célja bemutatni a releváns cikkek esetjogon keresztül kialakult tartalmát.

Tantárgy tartalma:

Az Emberi Jogok Európai Bírósága az esetjogán keresztül számos mérföldkövet rakott le a büntetőjog és a büntető eljárásjog területén. Az évtizedek során alakuló ítélkezési gyakorlat jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy a büntetőjog alapelvei, illetve a büntetőeljárásjog garanciarendszere folyamatosan fejlődjön. Ezek eredményei a magyar jogalkotásban is tetten érhetőek az új eljárási törvényben és a büntető törvénykönyveben. A tárgy célja bemutatni a releváns cikkek esetjogon keresztül kialakult tartalmát.

Tekintettel arra, hogy az Egyezmény a precedensekben él, elengedhetetlen a jogesetmegoldás. Ezért a hallgatók alkalmanként kapnak a témához kapcsolódó eseteket is a közös feldolgozás és megoldás érdekében.

Tervezett tematika:

A Bíróság működése, az eljárás szabályai

A Bíróság, az Egyezmény és az Európai Unió, valamint a luxemburgi székhelyű Bíróságának kapcsolata

2. cikk: Élethez való jog

3. cikk: Kínzás tilalma

5. cikk: Szabadsághoz és biztonsághoz való jog

6. cikk: Tisztességes tárgyaláshoz való jog

7. cikk: Büntetés kiszabásának tilalma törvényi rendelkezés nélkül

10. cikk: Véleménynyilvánítás szabadsága

Számonkérési és értékelési rendszere:

>Követelmények:

A kurzuson való aktív részvétel és szóbeli beszámoló (prezentáció tartása).

A tárgy oktatási nyelve: angol

Beszámoló: a háromfokozatú értékelési rendszer szerint jól megfelelt (5), megfelelt (3), nem felelt meg (1) minősítéssel történik.

Irodalom:

Delmas-Marty, Mireille and Spencer, J.R.: European Criminal Procedures. Cambridge University Press, 2006

Jeremy McBride, Human rights and criminal procedure, Council of Europe Publishing, 2009

Dovydas Vitkauskas, Grigoriy Dikov: Protecting the right to a fair trial under the European Convention on Human Rights, Council of Europe Publishing, 2012

Monica Macovei, A guide to the implementation of Article 5 of the European Convention on Human Rights, Human rights handbooks, No. 5

Nincs megjeleníthető adat