Tárgy neve: Compliance az adózás területén és az offshore
Tárgy kódja: JOPU438XA0
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/2/0
Követelmény típus: Beszámoló (háromfokozatú)
Felelős kar: JÁK
Felelős szervezeti egység: JÁK Pénzügyi Jogi Tanszék
Tárgyfelelős oktató: Dr. Pócz Réka

Oktatás célja:

Bár az egészségügy területén vált honossá, a mai értelemben vett compliance fogalom az angolszász jogi terminológiának a 20. században kezdődő átvételével kezdte meg térnyerését legelőször az Egyesült Államokban. A rohamos sebességgel történő terjedésének következménye, hogy a compliance mára már egy igencsak szektorspecifikus területté nőtte ki magát a világban.

A speciálkollégium célja, hogy betekintést nyújtson a hallgatóknak a compliance-be, azon belül is a compliance három alapvető területének egyikébe: a pénzügyi és adójogi compliance-be. Az alapkérdések és fogalmak lefektetését követően gyakorlatorientáltan, példákon keresztül vitatjuk meg a „megfelelőség” alapvető (jog)forrásait, azok gyakorlati érvényesülését illetőleg esetleges hiányosságait, nehézségeit a legfontosabb területeken (bank szektor, nagy vállalatok).

Áttekintjük a compliance kialakulásától kezdődően, a nemzetközi és európai adójogi ismereteken keresztül, az egyes vállalatok/bankok megfelelő kultúráját, módszereit, amely mellett külön hangsúlyt fektetünk az offshore cégek jelenlétében rejlő adójogi szempontból felmerülő érdekességekre, adójogi konfliktusra, melynek feloldására (is) segítségül hívhatjuk az adójogi compliance tudásunkat.

A kurzus kiemelten hasznos ismereteket adhat olyan hallgatóknak, akik a tanulmányaikat követően (vagy akár azzal párhuzamosan) compliance területen terveznek foglalkozni, elhelyezkedni. Az óra továbbá segíthet elsajátítani, hogy a vállalati kultúra részét képező compliance gyakorlatban történő érvényesülésekor mely tényezők elengedhetetlenek, elhanyagolhatatlanok.

• Bevezetés a compliance alapkérdéseibe
  • A compliance fogalmának mai értelmezése
  • Hard compliance- Soft compliance határvonalai
  • Nemzetközi adójogi alapok és jogforrásai
  • Adójogi konfliktusok és feloldásuk különböző módjai
  • Az o

ffshore, és az offshore-ozás legalitásának és illegalitásának elhatárolása

• Pénzügyi és adójogi compliance elméleti alapvetései
  • A banki compliance és annak közvetlen hatáskörébe tartozó témakörök
  • Gazdasági szankciók, annak típusai és hatásai (különös tekintettel a pénzügyi szankciókra)
  • A bankszektort érintő aktuális intézkedések az egyes szankciók (háború) tükrében
  • Pénzügyi és adójogi compliance a gyakorlatban, gyakorlati példák

Tantárgy tartalma:

Számonkérési és értékelési rendszere:

Aktív órai közreműködés, illetve beadandó házi dolgozat.

Irodalom:

A tananyag részét az órán elhangzottak képezik.

Ajánlott irodalom:

Jacsó Judit: A compliance fogalmáról és szerepéről a gazdasági életben, Miskolci Jogi Szemle, 2019/1. Különszám. https://www.mjsz.uni-miskolc.hu/files/8169/11_jacsojudit.pdf

Erdős Éva: Nemzetközi, illetve európai adójogi konfliktusok és kezelésének módjai. Publicationes Universitatis Miskolcinensis, Sectio Juridica et Politica Tomus XXV/1. Miskolc University Press, 2007. 267-289. o.

="MsoNormal" style="background-color:#FFFFFF;font-family:Calibri;line-height:106%;margin-bottom:13px;margin-left:0px;text-align:justify;">

Brother Layman: Az offshore halála, Harmadik, módosított, e-könyv (ebook/ibook) kiadás, 2011. december

A compliance szerepe a közösségi értékek és érdekek védelmében - Elmélet és gyakorlat

Kocziszky György - Kardkovács Kolos, AKADÉMIAI KIADÓ online megjelenés éve:2020