Tárgy neve: Contexts of Literary History 1.
Tárgy kódja: BMNAN00600A
Óraszám: N: 4/0/0, L: 0/0/0
Az oktatás nyelve: angol
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Angol-Amerikai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Almási Zsolt

Az előadássorozat azt az átmenetet segíti elő, amely a BA képzésben a hasonló korszak műveinek művelt olvasatától a kutatáson alapuló, szigorú, tudományos olvasatig vezet. Az előadásokon a diákok különböző példákat kapnak arra nézve, hogyan lehet az általuk már megismert irodalmi iskolai irányzatok segítségével elemezni a középkor, a reneszánsz, és a hosszú 18. század műveit. A kurzus tehát két fontos célt tűz ki maga elé: egyrészről meg kívánja ismertetni a hallgatókat olyan műalkotásokkal, amelyek kimaradtak a BA-s áttekintő irodalom előadásokból, másfelől pedig követhető példákat mutat a tudományos irodalmi szövegkezelésre. A kurzus során a diákoknak, egy, a kurzus témáján belüli irodalmi alkotásokról kell konferencia-előadás készíteniük, amelyeket a félév végén egy mini-konferencián elő is kell adniuk.

A 3-5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, oldalak, ISBN)

Kötelező irodalom:

Irodalmi művek:

Beowul

f, Thomas More: Utopia, Thomas Elyot’s The Defence of Good Women, René de Lucinge’s The beginning, Continuance and Decay of Estates. Wherein are handled many notable questions concerning the establishment of Empires and Monarchies, Machiavelli: The Prince, Francis Bacon: Novum Organum, William Shakespeare: Hamlet, King Hnery IV, John Webster: The Duchess of Malfi, John Donne: “The Canonization”, Pope: “An Essay on Criticism”, Swift: “Cassinus and Peter”, “The Lady’s Dressing Room”, Chapter 8 of A Tale of a Tub; Coleridge: “The Rime of the Ancient Mariner”, Shelley: “The Sensitive Plant”

Irodalomkritikai írások:

BROOKS , Cleanth, The language of paradox, In: A well-wrought Urn, San Diego, Harvest Books, 1975, ISBN 0-15-695705-1

ATTRIDGE , Derek, Innovation, literature, ethics, In: PMLA Vol. 114, No. 1, Special Topic: Ethics and Literary Study, 1999, 20-31

DE MAN , Paul, The rhetoric of temporality, In: DE MAN , Paul, Blindness and Insight, Minneapolis, University of Minnesota Press, 1983, 187-228, ISBN 0-8166-1135-1

Ajánlott irodalom:<

/span>

HAWKES , Terence, Shakespeare in the present, London, New York, Routledge, 2002, ISBN 0-415-26196-1