Tárgy neve: Egyetemes történet 1945-1990
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Történettudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Horváth Miklós

A kurzus bemutatja az európai történelem kulcseseményeit a XX. század második felében. A hidegháború Európában és a világban, főbb összeütközési pontok és területek. A hidegháború következményei: Európa hanyatlása. Kitekintés az Európán kívüli világ jelentős eseményeire és történelmük tendenciáira.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Schmidt Mária: A titkosszolgálatok kulisszái mögött: hitek ideológiák és hírszerzők a XX. században. 2005. Budapest, XX. Század Intézet.

Fischer Ferenc: A kétpól

usú világ, 1945-1989: tankönyv és atlasz. 2014. Budapest; Pécs: Dialóg Campus.

Fischer Ferenc: A megosztott világ: Kelet-Nyugat, Észak-Dél nemzetközi kapcsolatok fő vonásai, 1941-1991. 1996. Budapest, Ikva Könyvkiadó Kft.

Gaddis, John Lewis: Most már tudjuk: a hidegháború történetének újraértékelése. 2001. Budapest, Európa. (fordította: Kovács Attila)

Rostványi Zsolt: Az iszlám világ és a nyugat: interpretációk összecsapása, avagy a kölcsönös fenyegetettség mítosza és valósága. 2004. Budapest, Corvina.

Johnson, Paul: A modern kor. A 20. század igazi arca. 2007. XX. Század Intézet. (Szerkesztette: Körmendy Zsuzsanna, Fordította: Berényi Gábor)

20. századi egyetemes történet II. kötet. 2006. Budapest, Osiris. (Szerkesztette: Németh István)

Judt, Tony: A háború után: Európa története 1945 óta. 2007. Budapest, Európa Könyvkiadó. (Fordította: Komáromy Rudolf)

Kissinger, Henry: Diplomácia. 1996. Budapest. Panem. (Fordította: Baik Éva)