Tárgy neve: Egyházzene és iskolakultúra a 17–18. századi Magyarországon
Tárgy kódja: BBNSF84100
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Általános műveltséggel és hitélettel kapcsolatos előadások
Tárgyfelelős oktató: Medgyesy-Schmikli Norbert

A kurzuson megvizsgáljuk a népének / népzene és egyházzene viszonyát oly módon, hogy a mai egyházzenész ebből – az elsősorban 16–19. századi – forrásanyagból és művelőinek, az iskolamestereknek és az előénekeseknek lelkiségéből és kultúrájából mit tud a 21. században alkalmazni. A tananyag 5 fő csoportja:

1.) Egyházzene és iskola és kapcsolata 1800-ig. Az iskolamester – kántortanító és a licenciátus intézménye. Főbb nyomtatott és kéziratos énekeskönyvek a 16–19. században.

2.) Egyházzene és színjátszás kapcsolata: jeles napok és ünnepkörök (advent–karácsony, nagyböjt–húsvét, pünkösd és a Mária-ünnepek), dramatikus szokások (pl. betlehemes, vízkereszti játék, Balázs-járás, Gergely-járás, passiójáték, húsvéti és úrnapi játék) és köszöntők (pl. Újév, névnap, ostyahordás, kánai menyegző) szövegeinek és dallamának eredete, változatai, mai alkalmazhatósága.

3.) Egyházzene és ország-tudat: 17–18. századi epikus és könyörgő énekek magyar szentek (István, Imre, László, Márton, Erzsébet) tiszteletére.

4.) Halottsirató, virrasztó és halottas népénekek eredete, fő forrásai, alkalmazásának típusai.

5.) A búcsújárás, elsősorban hazai és közép-európai Mária-kegyhelyek típusai, ikonográfiai kapcsolódásai, történeti háttere és népénekei, a diktálás énekmódja.

6.) Az archaikus népi imádságok és kántálók.

A kurzus során az elméletben elhangzott népénekeket és népszokásokat, főbb típusaikat gyakorlatban is megtanítjuk.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibli

ográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

— Bálint Sándor: Ünnepi Kalendárium 1–3. (Benne: Karácsony, húsvét, pünkösd). Mandala Kiadó, Szeged, 1998.

— Bálint Sándor–Barna Gábor: Búcsújáró magyarok. A búcsújárás története és néprajza. Szent István Társulat, Bp., 1994.

— Lajtha László: Sopron megyei virrasztó énekek. Editio Musica, Bp., 1956.

— Magyar Népzene Tára II. Jeles Napok. Szerk. Kerényi György. Akadémiai Kiadó, Bp., 1953.

— SzínjáTéka – Misztériumjátékok 1. Szerk. Medgyesy S. Norbert. Protea, Bp., 2016.

Nincs megjeleníthető adat