Tárgy neve: Gyakorlati kateketika 1. (A koragyermekkori és az általános iskolai hitoktatás gyakorlata)
Tárgy kódja: HXXPSO0056AX
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/10/0
Felelős kar: HTK
Felelős szervezeti egység: Pázmány Péter Katolikus Egyetem Hittudományi Kar
Tárgyfelelős oktató: Dr. Kajtár Edvárd

Cél: A félév során a hallgatók megismerjék az óvodás és általános iskolás korosztály katekézisének jellemzőit,  az egyes tanórák, katekézis-alkalmak felépítésének jellegzetességeit. A gyakorlatban is kipróbálják az érintett korosztályhoz illő órák, órarészletek összeállítását, levezetését.

Fejlesztendő kompetenciák: Egy hittanóra felépítése az általános iskolás korosztályt illetően, a katekézis céljainak és módszertani sajátosságainak figyelembevételével. Különféle ismeretközlési módok, feladatok, játékok, táblahasználat begyakorlása, grafikus elemek, ének, dramatikus elemek alkalmazása. Az imádságra nevelés gyakorlata. A katekéta-identitás erősítése, a pedagógiai-kateketikai szempontú önreflexióra való készség fejlesztése.

Tematika: A katekézis sajátosságai. Katekézis és pedagógia. Általános módszertani elemek. Egy óra felépítése. Katekézis a különböző korosztályok esetében: Óvodás korosztály. Első osztályosok.  Második osztály.  Harmadik-negyedik osztály. Ötödik-hatodik osztály. Kiskamaszok: hetedik-nyolcadik osztály. Képzőművészetek, zene a katekézisben. Dramatikus elemek a különféle korosztályoknál.

Ajánlott irodalom: Gyurkovics Mária–Eisenbarth Kriszta: Isten gyermekei vagyunk. Módszertani segédanyag, Jel Kiadó, h.n. 2002., Gyökössy Endre: Hogyan tartsunk gyermek Biblia-órát? Kis módszertan, Kálvin Kiadó, h.n. 2017., Fogassy Judit: Katekéták kézikönyve. Praktikus segédanyag arról, hogy kinek, mit, mikor, hogyan?, Szent István Társulat, Budapest 2011; Fogassy Judit: Családi katekézis. A családi katekézis témái – katekéták képzése, Szent István Társulat, Budapest 2001; Fogassy Judit: A szentmise katekézise. Katekétáknak, családoknak, Szent István Társulat, Budapest 2005.; Jézus Szíve Nővérek Társasága: Értetek adatik. Első gyónásra és szentáldozásra felkészítő kateketikai segédan

yag, Szent István Társulat, Budapest 2019, Péterfy Ida: Örömteli katekézis, Korda Kiadó, h.n. 2013, Nahalka István: Hogyan alakul ki a tudás a gyerekekben? Konstruktivizmus és pedagógia, Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest 2002., forgalomban lévő római-és görögkatolikus hittankönyvsorozatok.

hittanár-nevelőtanár HONH-HN osztatlan képzés Nappali magyar 10 félév HTK
hittanár-nevelőtanár HOLH-XHN osztatlan képzés Levelező magyar 10 félév HTK
hittanár-nevelőtanár HONH-XHN osztatlan képzés Nappali magyar 10 félév HTK
hittanár-nevelőtanár HOLH-HN osztatlan képzés Levelező magyar 10 félév HTK